Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Brazii înalți ai vecinului care pun în pericol casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Brazii înalți ai vecinului care pun în pericol casa mea

Bună ziua. Am o casă de vacanță la munte cu acte în regulă. În curtea vecinului, la circa 8 m de casa mea (circa 4 metri de la gardul ei) are patru brazi înalți de vreu 20 de metri. Furtunile puternice din ultimul timp îmi pun casa și viața noastră în pericol, pentru că vântul bate spre noi și probabil brazii bătrâni vor prăbuși pe casa mea (sper ca să nu fiu înăuntru). Am vorbit cu ei dar nu vor să-l taie. Am făcut o poliță de asigurare pe casă, care ar acoperi o parte din eventualele pagube. Am solicitat primăriei să-i trimite o sesizare oficială, dar primăria spune că fiind proprietate privată, nu are dreptul. Ce se întâmplă dacă cad brazii pe casa mea, eventual dacă suferim accidentare în casă în acest timp? Vecinul poate fi tras la răspundere? Mulțumesc.
Vecinul va putea fi tras la răspundere daca pica pe casa dvs.
Acuma nu exista biciun temei sa il obligati sa ii taie.
Nici instanta nu il va obliga daca il dati in judecata.
In situatia nefericita ca arborii vor produce pagube,prejudicii dv sau proprietatii,bunurilor dv,vecinul poate sa raspunda in fata legi
Daca detineti asigurare facultativa,este de preferat sa aveti si asigurare pe bunuri