avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

Buna ziua,

doresc un raspuns cat mai exact la urmatoarea problema.
Tatal meu este nascut in 31.07.1948.Din 1966 a fost angajat MAPN pe baza de contract de munca pana in anul 1991 septembrie.Din 1991 pana in 2008 a fost administratorul unie SC unde a avut cartea de munca si a platit toate darile catre stat.El are o pensie militra de circa 2 ani.Poate sa iasa la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala daca depune toate actele?El normal tb sa iasa la pensie de limita de varsta in ianuarie 2013.
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 13:59, 20 Ianuarie 2010
ART. 194/Lg 19/2000 - legea privind sistemul public de pensii
(1) Între sistemul public şi celelalte sisteme proprii de asigurări sociale, neintegrate până la data intrării în vigoare a prezentei legi, inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea în muncă sau vechimea în serviciu, în vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limită de vârstă, de invaliditate şi de urmaş, precum şi a altor drepturi de asigurări sociale prevăzute de prezenta lege.
.................................................................................................................
Tatal dvs poate solicita pensie si din sistemul de stat pentru perioada 1991 - 2008, la data indeplinirii conditiilor de pensie limita de varsta in conf cu prevederile lg 19/2000, mai exact la data de 31.01.2013. (asta in conditiile in care pana la acea data, actuala lege nu se modifica)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezinformare referitoare la pensie - sistem militar di.modi di.modi M-am nascut in 26 oct 1951. In 2005 am depus dosarul pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata partiala , avand in acel moment 22 ani lucrati in viata ... (vezi toată discuția)
Pensie babacu56 babacu56 -in peroada 1970-1973-am absolvit Sc.Militara de Ofiteri activi-Sibiu -in perioada 1973-1981(nov) am activat in cadrul MApN -in perioada 1981-2001 aprilie am ... (vezi toată discuția)
Am pensie anticipata mai si lucrez in continuare cu acte in regula gsm gsm Din 2001 am pensie anticipata partiala MAI.M-am angajat in sectorul privat in 2002 si lucrez in continuare cu carte de munca (deci cu toate drepturile unui ... (vezi toată discuția)