Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

Buna ziua,

doresc un raspuns cat mai exact la urmatoarea problema.
Tatal meu este nascut in 31.07.1948.Din 1966 a fost angajat MAPN pe baza de contract de munca pana in anul 1991 septembrie.Din 1991 pana in 2008 a fost administratorul unie SC unde a avut cartea de munca si a platit toate darile catre stat.El are o pensie militra de circa 2 ani.Poate sa iasa la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala daca depune toate actele?El normal tb sa iasa la pensie de limita de varsta in ianuarie 2013.
ART. 194/Lg 19/2000 - legea privind sistemul public de pensii
(1) Între sistemul public şi celelalte sisteme proprii de asigurări sociale, neintegrate până la data intrării în vigoare a prezentei legi, inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea în muncă sau vechimea în serviciu, în vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limită de vârstă, de invaliditate şi de urmaş, precum şi a altor drepturi de asigurări sociale prevăzute de prezenta lege.
.................................................................................................................
Tatal dvs poate solicita pensie si din sistemul de stat pentru perioada 1991 - 2008, la data indeplinirii conditiilor de pensie limita de varsta in conf cu prevederile lg 19/2000, mai exact la data de 31.01.2013. (asta in conditiile in care pana la acea data, actuala lege nu se modifica)