avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart chioșcul noaptea ...

Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart chioșcul noaptea iar hoții au furat 14 pachete de țigări, niște semințe și dulciuri. Ce pedeapsă este posibil sa le se aplice?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:17, 11 Octombrie 2022
Este greu de spus.
Depinde și dacă au sau nu antecedente penale sau daca sunt recidiviști.
Nu în ultimul rand, depinde și dacă își vor angaja sau nu avocat.
Se pot și împaca cu păgubitul.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Luni, 10 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună ziua, da, au antecedente, iar păgubitul nu are de gând să îi ierte.
Mulțumesc de răspuns!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este greu de spus.
Depinde și dacă au sau nu antecedente penale sau daca sunt recidiviști.
Nu în ultimul rand, depinde și dacă își vor angaja sau nu avocat.
Se pot și împaca cu păgubitul.

Scris din București 2022

Furt calificat, violare de domiliciu, distrugere(banuiesc ca au spart geamuri ceva) cautati dv. articolele pe Google sa vedeti pedepsele pentru fiecare in parte, daca ati spus ca sunt si recidivisti si pagubitul nu are de gand sa ii ierte cel mai probabil se va ajunge la inchisoare cu executare.
Daca se afla in stare de recidivă vor ajunge după gratii foarte probabil.
Daca au doar antecedente penale discuția este mai nuanțata intrucat se poate scoate de avocat și o pedeapsă cu suspendare.
Eu daca as apara astfel de indivizi as putea sa scot o pedeapsă cu suspendare nefiind ceva foarte complicat pentru un avocat experimentat în dreptul penal.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Marți, 11 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arestat pentru ultraj contra bunelor moravuri frusin frusin as dori si eu sa aflu o parere,fratele meu e arestat de 3 luni ptr. ultraj contra bunelor moravuri a avut si infractiunile de vatamare si distrugere care au ... (vezi toată discuția)
Cum sa scap de dosar penal Claudiaaaaay Claudiaaaaay Am 18 ani împliniți și acum câteva zile am făcut o fapta foarte urata și rușinoasă, și adică am furat dintr-un Mall 3 articole aproximativ cu o ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis! geooooo1 geooooo1 BunA ziua!in urma cu un an am fost prins de catre un echipaj al POLITIEI RUTIRE pe strazile Mun Bucuresti conducand fara permis.am mers la sectie,am dat o ... (vezi toată discuția)