Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart chioșcul noaptea ...

Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart chioșcul noaptea iar hoții au furat 14 pachete de țigări, niște semințe și dulciuri. Ce pedeapsă este posibil sa le se aplice?
Este greu de spus.
Depinde și dacă au sau nu antecedente penale sau daca sunt recidiviști.
Nu în ultimul rand, depinde și dacă își vor angaja sau nu avocat.
Se pot și împaca cu păgubitul.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună ziua, da, au antecedente, iar păgubitul nu are de gând să îi ierte.
Mulțumesc de răspuns!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este greu de spus.
Depinde și dacă au sau nu antecedente penale sau daca sunt recidiviști.
Nu în ultimul rand, depinde și dacă își vor angaja sau nu avocat.
Se pot și împaca cu păgubitul.

Scris din București 2022

Furt calificat, violare de domiliciu, distrugere(banuiesc ca au spart geamuri ceva) cautati dv. articolele pe Google sa vedeti pedepsele pentru fiecare in parte, daca ati spus ca sunt si recidivisti si pagubitul nu are de gand sa ii ierte cel mai probabil se va ajunge la inchisoare cu executare.
Daca se afla in stare de recidivă vor ajunge după gratii foarte probabil.
Daca au doar antecedente penale discuția este mai nuanțata intrucat se poate scoate de avocat și o pedeapsă cu suspendare.
Eu daca as apara astfel de indivizi as putea sa scot o pedeapsă cu suspendare nefiind ceva foarte complicat pentru un avocat experimentat în dreptul penal.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat