Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Care este temeiul legal prin care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Care este temeiul legal prin care asociația îmi ...

Buna ziua! Care este temeiul legal prin care asociația îmi baga pe gât plata pierderilor de apă, doar pentru faptul că nu am apometre cu citire radio?
Acum 6 luni m am trezit cu 209 lei in plus. Am făcut scandal și o adresă scrisă ( la care nici până azi nu am primit răspuns) și s a reglat suma de plata. Acum președintele a strâns semnături de la cei cu apometre radio că își dau acordul sa suportăm noi (4 familii care nu au apometre cu citire radio) pierderile de apa. Unde să mă adresez? Politie? Judecătorie?
În instanță, nu există vreun temei legal pentru această hotărâre. Legea 196 din 2018 prevede doar obligativitatea montării apometrelor, nu a celor cu transmisie radio.
Aveți idee daca trebuie sa fac o verificare metrologica a apometrelor înainte de a merge în instanță?

latka a scris:

În instanță, nu există vreun temei legal pentru această hotărâre. Legea 196 din 2018 prevede doar obligativitatea montării apometrelor, nu a celor cu transmisie radio.

evelina78, utilizator
Acordul locatarilor detinatori de aparate individuale citire radio nu reorezinta temei legal impunere suplement consum utilitati,atat timp cat legea in vigoare obliga locatarii ca pana la 30 dec 202 sa instaleze aparate de contorizat individual si pana in 2027 acestea sa fie inlociuite cu aparate contorizare utilitati cu citire radio
Nu este necesar expertiza tehnica a aparatelor individuale de contorizat utilitati atat timp cat acestea sunt functionale sin in termen de valabilitate
Confundati legile si normele. Cititi cu atentie stirile, e vorba doar de contoare de energie termica, termenul de 1 ianuarie 2027 fiind pentru cele cu transmisie wireless.
www.avocatnet.ro/articol_558...

ynocentta a scris:

Acordul locatarilor detinatori de aparate individuale citire radio nu reorezinta temei legal impunere suplement consum utilitati,atat timp cat legea in vigoare obliga locatarii ca pana la 30 dec 202 sa instaleze aparate de contorizat individual si pana in 2027 acestea sa fie inlociuite cu aparate contorizare utilitati cu citire radio
Nu este necesar expertiza tehnica a aparatelor individuale de contorizat utilitati atat timp cat acestea sunt functionale sin in termen de valabilitate

evelina78 a scris:

Aveți idee daca trebuie sa fac o verificare metrologica a apometrelor înainte de a merge în instanță?

Nu este nevoie, contoarele de apa nu se verifica metrologic periodic, doar initial , la introducerea pe piata. In plus, atunci cind sunt utilizate in condominii nu e obligatorie verificarea metrologica periodica.
1.3. Prezenta norma nu se aplică în cazul contoarelor de apa utilizate:
- la măsurarea apelor brute sau uzate;
- la măsurarea apei de irigaţii;
- ca traductoare de debit, în compunerea contoarelor de energie termica;
- ca repartitoare de costuri pentru apa consumată în locuintele colective.

[ link extern ]