Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Buna ziua! Fiul meu este jucator de tenis si ne gandim ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Buna ziua! Fiul meu este jucator de tenis si ne gandim sa infiintam ...

Buna ziua!
Fiul eu este jucator de tenis si ne gandim sa infiintam un ONG pentru a putea gasi sponsorizari. De cate persoane este nevoie pentru a deschide aceasta asociatie si unde pot gasi lista de documente necesare? Va multumesc. Oana
Asociația se înființează de minim 3 membri.
Lista completă a documentelor care trebuie depuse la judecătorie pentru dobândirea personalității juridice o găsiți aici:
[ link extern ]
in afara de "lista de acte" care v-a fost indicata, e de analizat si ce tip de organizatie doriti - doar cu rol de atras fonduri? Doar pentru el? E de obicei mai greu de obtinut fonduri doar pentru o persoana unica, individual determinata, decat pentru sprijinit sportivi in general inclusiv anumite persoane determinate...