Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere SRL

Bună ziua,

Sper ca aici să pot găsi toate informațiile de care am nevoie, deoarece momentan nu am întâlnit oamenii potriviți care să mi le ofere.

Sunt educator Montessori, cu o sumă de bănuți strânsă și doresc să deschid un centru de zi pentru copii, totul bazat pe acest tip de educație.
Din câte am citit, cea mai avantajoasă variantă pentru tineri este SRL.

Acum vin întrebările mele:
1. Care sunt pașii reali pe care trebuie să îi urmez pentru a deschide un SRL, implicit acest tip de afacere?
2. Ce aprobări sunt necesare pentru a funcționa? (Nu va fi grădiniță, ci doar un centru unde pot veni copiii de 0-3 ani, timp de 1-2h pentru a deprinde informații despre ce presupune Montessori)
3. Dacă în actul de identitate am o adresă, însă intenționez să deschid centrul în cu totul alt oraș, ce trebuie să trec în actele pe care le depun pentru SRL? Sau măcar pot proceda așa?
4. Dacă deschid SRL-ul pe numele meu, pot angaja spre exemplu, soțul, un contabil, etc?

Mulțumesc anticipat pentru timpul acordat și pentru răspunsuri.

Cu stimă,
Madalina Soare, utilizator
Buna ziua, pasii pentru deschiderea unui SRL ii gasiti pe site-ul Registrului Comertului, sunt la fel pentru orice SRL indiferent de tipul activitatii, cu deosebirea ca trebuie sa va alegeti CAEN-urile corespunzatoare activitatii pe care o veti desfasura. [ link extern ]. Aveti nevoie de autorizatie de la Sanatatea Publica, Acordul de la primărie, trebuie sa notificati Cons. Jud. prin Protectia Copilului, Aviz ISU.
Puteti deschide centrul oriunde nu are importanta adresa dvs. de domiciliu. Puteti sa anagajati contabil, inclusiv pe sot.
Mulțumesc pentru răspunsuri!