Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Societatea distribuie dividende interimare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Societatea distribuie dividende interimare

Buna ziua,
Societatea distribuie dividende interimare la data de 30.09.2022 ,suma se va plati in anul 2023 .Cota de impozitare ramane de 5% sau de 8 % la dividendele nete platite in 2023?Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
5% daca se declara si impozitul se va plati in 2022 . Nu conteaza cand le va ridica asociatul
multumesc mult.