Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Am incetat sa mai lucrez de 90 de zile,firma ma tot duce cu vb in legatura sa imi dea cartea de munca.Desi am nota de lichidare fara nici o datorie,si decizia de incetare de activitate.Mentionez ca am avut contract de munca pe perioada determinata.
Cu stima,
Luati legatura cu ITM, sa va luati carnetul de munca.
adrianpena a scris:

Am incetat sa mai lucrez de 90 de zile,firma ma tot duce cu vb in legatura sa imi dea cartea de munca.Desi am nota de lichidare fara nici o datorie,si decizia de incetare de activitate.Mentionez ca am avut contract de munca pe perioada determinata.
Cu stima,

Cu toate ca puteti sa va angajati si apoi sa prezentati cartea de munca, mergeti cu decizia de lichidare la ITM. Va vor spune daca carnetul a fost prezentat la certificare - asta in cazul in care carnetele de munca se tineau la sediul firmei, sau, va vor da chiar cei de la ITM carnetul, daca se afla la ei.
In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.