avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Am incetat sa mai lucrez de 90 de zile,firma ma tot duce cu vb in legatura sa imi dea cartea de munca.Desi am nota de lichidare fara nici o datorie,si decizia de incetare de activitate.Mentionez ca am avut contract de munca pe perioada determinata.
Cu stima,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:45, 21 Ianuarie 2010
Luati legatura cu ITM, sa va luati carnetul de munca.
adrianpena a scris:

Am incetat sa mai lucrez de 90 de zile,firma ma tot duce cu vb in legatura sa imi dea cartea de munca.Desi am nota de lichidare fara nici o datorie,si decizia de incetare de activitate.Mentionez ca am avut contract de munca pe perioada determinata.
Cu stima,


Cu toate ca puteti sa va angajati si apoi sa prezentati cartea de munca, mergeti cu decizia de lichidare la ITM. Va vor spune daca carnetul a fost prezentat la certificare - asta in cazul in care carnetele de munca se tineau la sediul firmei, sau, va vor da chiar cei de la ITM carnetul, daca se afla la ei.
In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere individuala art.65al1 si neinregistrarea ei la itm, retinerea cartii de munca de angajator hanea_gabriela@yahoo.com hanea_gabriela@yahoo.com am primit notificarea prin care sunt anuntata de concediere conform art. 65 al 1 si in perioada termnului de preaviz am fost detasata la alt punct de lucru al ... (vezi toată discuția)
Neeliberare carnet de munca radulescuraluca radulescuraluca va multumesc pentru raspuns, insa eu nu ma aflu in posesia deciziei de incetare a c.i.m. deoarece incetarea c.i.m. nu a imbracat forma scrisa, ci doar verbala. ... (vezi toată discuția)
Recuperare carte de munca salomeeaalexandra salomeeaalexandra Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.: cum putem recupera cartea de munca de la angajator? Sotul meu a lucrat cu carte de munca la o ... (vezi toată discuția)