Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Matusa mea (din partea tatalui meu) a murit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Matusa mea (din partea tatalui meu) a murit anul trecut ...

Buna ziua
Matusa mea (din partea tatalui meu) a murit anul trecut si nu a facut succesiunea dupa sotul dumneaei care a murit acum 5 ani. Nu au avut copii. Au facut un testament si si-au lasat unul altuia averea.
Matusa nu mai are nici un frate in viata, doar 5 nepoti (de la fratii ei). Sotul ei a avut 5 frati, dar nu stim cati mai traiesc si unde sunt. Stim doar de 2 nepoti care traiesc (nepoti de la unul dintre fratii dumnealui).
La notariatul unde am deschis succesiunea ne-au cerut 2 martori, care sa nu faca parte din familie si care sa fi cunoscut familia unchiului. Nu avem de unde sa luam. Nici macar nu stim unde sunt ingropati, pentru ca de la nepoate am aflat ca ar fi murit toti fratii.
Intrebarile mele sunt:
1. Care sunt de fapt mostenitorii.
2. Cum putem sa rezolvam succesiunea( de fapt prima succesiune, cea dupa sotul matusii mele) in acest caz pentru ca ne-am blocat in acest punct. Multumesc frumos pentru raspuns.
1. Pe unchi îl moștenește mătușa (în baza testamentului), iar pe mătușa, nepoții de la frații decedati înaintea ei.
2. Căutați martori. Fără, nu puteți rezolva la notar.
raluk0207, utilizator