Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O nelamurire in privinta unei mosteniri La momentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O nelamurire in privinta unei mosteniri La momentul decesului ...

O nelamurire in privinta unei mosteniri
La momentul decesului sotului in viata erau sotia,sora si mama decedatului.
Succesiunea sotului dupa parinti nu era facuta in momentul decesului. desii unul dintre parinti era decedat la acel moment.
Sotia supravietuitoare v-a mai dobandii ceva din mostenirea cuvenita de drept sotului la momentul decesului mamei acestuia?
Dupa cum am mentionat mai sus sotul decedat mai are o sora.
Multumesc pentru ajutor,
Nu, ca il mosteneste doar pe sot, nu pe soacra, iar sotul a decedat inaintea ei.
A mostenit sau va suplimenta mostenirea sotuiui cu ce avea socrul (daca avea ceva) pt că soțul, la data decesului lui, era deja mostenitor al tatalui.
gi-jane2, moderator