avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O nelamurire in privinta unei mosteniri La momentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O nelamurire in privinta unei mosteniri La momentul decesului ...

O nelamurire in privinta unei mosteniri
La momentul decesului sotului in viata erau sotia,sora si mama decedatului.
Succesiunea sotului dupa parinti nu era facuta in momentul decesului. desii unul dintre parinti era decedat la acel moment.
Sotia supravietuitoare v-a mai dobandii ceva din mostenirea cuvenita de drept sotului la momentul decesului mamei acestuia?
Dupa cum am mentionat mai sus sotul decedat mai are o sora.
Multumesc pentru ajutor,
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:15, 3 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, ca il mosteneste doar pe sot, nu pe soacra, iar sotul a decedat inaintea ei.
A mostenit sau va suplimenta mostenirea sotuiui cu ce avea socrul (daca avea ceva) pt că soțul, la data decesului lui, era deja mostenitor al tatalui.
Ultima modificare: Joi, 3 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara ... geta2005 geta2005 Buna ziua! Va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara copii, sotul singur la părinți moare primul apoi moare mama lui , tatăl mort cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Am o nelamurire referitor la succesiune. pe scurt (x) am fost ... laura1964 laura1964 Am o nelamurire referitor la succesiune. Pe scurt (X) am fost casatorita cu A. Acesta a mai fost casatorit cu B si are doi copii. A nu are proprietati insa ... (vezi toată discuția)
Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ,,primite'' de sotia decedata??? C_CRISTINA C_CRISTINA In aceeasi casa locuiesc 2 familii: bunicii (din partea mamei), parintii si cei 2 copi majorii, casa apartinand bunicilor. Mama (fata bunicilor) moare. Nu se ... (vezi toată discuția)