Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă cumpăr ,în timpul căsătoriei ,o locuință ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă cumpăr ,în timpul căsătoriei ,o locuință pe care ...

Dacă cumpăr ,în timpul căsătoriei ,o locuință pe care o achit doar eu cu banii obținuți prin credit de la o banca,la divort va avea parte și fostul?
Nu atât timp cât faceți dovada fondurilor proprii la achizitie
Daca sunteti casatorit sub regimul comunitatii de bunuri, atunci orice bun dobandit in timpul casatoriei se prezuma a fi comun, La fel si creditul pentru achizitia lui, este un pasiv comun. Ambele vor face parte din masa partajabila in cazul unui divort. Daca veti face dovada ca aveti o cota majora la achizitia bunului insemnca ca el vi se va atribui, dar nu il face bun propriu.

Daca doriti sa fie bun propriu si sa il excludeti din partaj atunci achizitionati bunul sub regimul sepratiei de bunuri,

Regimul matrimonial poate fi schimbat dupa 1 an de la data incheerii casatoriei, prin declaratii autentice date in fata notarului public si inscrise in registrele special dedicate.