Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa mediu pt ambalaje activitate magazin online cf ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa mediu pt ambalaje activitate magazin online cf legea 249/2015

Buna ziua
In privinta taxei de mediu pentru ambalajele introduse pe piata am o nelamurire. Am un mic magazin in care vand online camasi de noapte/lenjerie dama. Produsele achizitionate din UE vin fiecare ambalat in cutie individuala. Apoi comenzile sunt trimise clientilor mei in diverse cutii de curierat achizitionate local.
In declaratia de mediu trebuiesc declarate cutiile individuale cu care vin lenjeriile de la producator dar si cutiile de curierat in care trimit articolele clientilor mei? Sau acestea din urma nu trebuiesc incluse de catre mine, find puse in piata de catre cel de la care cumpar cutiile de curierat?
Marturisesc ca am aflat tarziu de aceasta taxa, am o activitate de cateva luni de la inceputul anului dar inca nu am completat aceasta declaratie, nici o activitate extraordinara nu am avut... 30-40 produse pe luna... am facut un calcul la 5-6kg de carton/luna... pot completa o declaratie pentru toata activitatea din acest an de pana acum?
nicola81, utilizator