avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, A trebuit sa predau permisul de conducere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, A trebuit sa predau permisul de conducere in Germania ...

Buna ziua,

A trebuit sa predau permisul de conducere in Germania deoarece in urma cu cateva luni am lovit un autovehicul parcat si am plecat de la locul accidentului.
Am reusit sa vorbesc cu cineva de la politie si am inteles cu nu mai am voie sa conduc in Germani timp de 10 luni, dar cand am intrebat cand am sa imi primesc permisul inapoi pentru a putea conduce in Romania mi a spus ca nu il voi mai putea primi inapoi deoarece v-a fii anulat sau asa ceva .
Pot sa declar permisul pierdut in Romania pentru a mi elibera altul pentru a putea conduce ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: GabrielMihai1 , utilizator 16:59, 14 Noiembrie 2022
Bună ziua!
Nu puteți, întrucât veți săvârși infracțiunea de fals în declarații.
Cu stimă,
Avocat Simon Sebastian


GabrielMihai1 a scris:

Buna ziua,
Pot sa declar permisul pierdut in Romania pentru a mi elibera altul pentru a putea conduce ?
Multumesc!

Puteti, insa autoritatile din Germania vor declara autoritatilor din Romania anularea permisului. In momentul ala nu stiu ce varianta veti avea. :)
Multumesc de raspunsuri

Au voie autoritatile de Germania sa mi anuleze sau sa mi confiste permisul Romanesc.
Eu stiu ca trebuia sa mi puna o bulina pe spate cum ca nu mai am voie sa conduc in Germania pe o perioada.

Pot sa fac rost de o dovada pentru a circula in Romania pana jmi recuperez Permisul?

Multumesc
Nu puteți. Nu există o astfel de dovadă.

Ce pot sa fac in aceasta situatie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis de conducere aproape confiscat si inmatriculare cu probleme radujohn radujohn In urma unei opriri in trafic de catre Politia Rutiera din cauza la depistare radar cu viteza superioara limitei ( 5 km peste limita ) , am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Carnet conducere retinut in germania raduaw raduaw Buna ziua, mi-a fost retinut carnetul de sofer UE emis in Romania pe teritoriul tarii Germaniei, 30 zile pentru ca am trecut pe rosu la semafor si m-a luat ... (vezi toată discuția)
Contestatie pierduta la un proces verbal suspendare carnet, si resedinta in strainatate absynth absynth Buna, In 2011 am primit o contraventie pentru o oarecare incalcare de linie continua si astfel procesul verbal imi stiupula suspendarea carnetului pe 30 ... (vezi toată discuția)