Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, A trebuit sa predau permisul de conducere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, A trebuit sa predau permisul de conducere in Germania ...

Buna ziua,

A trebuit sa predau permisul de conducere in Germania deoarece in urma cu cateva luni am lovit un autovehicul parcat si am plecat de la locul accidentului.
Am reusit sa vorbesc cu cineva de la politie si am inteles cu nu mai am voie sa conduc in Germani timp de 10 luni, dar cand am intrebat cand am sa imi primesc permisul inapoi pentru a putea conduce in Romania mi a spus ca nu il voi mai putea primi inapoi deoarece v-a fii anulat sau asa ceva .
Pot sa declar permisul pierdut in Romania pentru a mi elibera altul pentru a putea conduce ?

Multumesc!
Bună ziua!
Nu puteți, întrucât veți săvârși infracțiunea de fals în declarații.
Cu stimă,
Avocat Simon Sebastian

GabrielMihai1 a scris:

Buna ziua,
Pot sa declar permisul pierdut in Romania pentru a mi elibera altul pentru a putea conduce ?
Multumesc!

Puteti, insa autoritatile din Germania vor declara autoritatilor din Romania anularea permisului. In momentul ala nu stiu ce varianta veti avea. :)
Multumesc de raspunsuri

Au voie autoritatile de Germania sa mi anuleze sau sa mi confiste permisul Romanesc.
Eu stiu ca trebuia sa mi puna o bulina pe spate cum ca nu mai am voie sa conduc in Germania pe o perioada.

Pot sa fac rost de o dovada pentru a circula in Romania pana jmi recuperez Permisul?

Multumesc
Nu puteți. Nu există o astfel de dovadă.

Ce pot sa fac in aceasta situatie ?