Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Avem trei angajati incadrati pe aceeasi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Avem trei angajati incadrati pe aceeasi functie ( ...

Buna ziua,
Avem trei angajati incadrati pe aceeasi functie ( acelasi COD COR).
Doi dintre ei au fisele de post identice, iar cel de-al treilea are responsabilitati in plus, respectiv in minus, dar si responsabilitati ca si ceilalti doi.
Cel de-al treilea invoca ca ar trebui sa execute aceleasi sarcini si responsabilitati ca si ceilalti doi, avand in vedere ca sunt incadrati pe aceeasi functie.
Cum ii putem argumenta, ca desi incadrarile sunt identice, fisele postului difera, prin urmare nu toti trei sunt responsabili de aceleasi activitati.
Pot argumenta cu un art. de lege?
Multumesc
art.40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
....