Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare atributii la un alt loc de munca diferit de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare atributii la un alt loc de munca diferit de cel pe care ...

Delegare atributii la un alt loc de munca diferit de cel pe care are contract:
La solicitarea salariatului care este incadrat intr-un compartiment pe functie de referent ,se pot delega atributii intr-un alt compartiment din cadrul aceleasi unitati,atributii care difera in totalitate fata de cele pe care are in prezent in fisa postului. Este legal sa se procedeze la completarea fisei postului cu noile atributii prin intocmirea unei anexe la noua fisa a postului ? Se poate pune in aplicare solicitarea salariatului si daca da ,cum trebuie procedat.
da, exista aceasta posibilitate , potrivit art.40 art. 1 lit.c C.mun.

Art. 40. C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....