Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am o casă proprietate personală făcută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am o casă proprietate personală făcută înainte ...

Bună ziua.
Am o casă proprietate personală făcută înainte de căsătorie si un copil dintr-o căsătorie anterioară.
M-am recăsătorit fără sa fac un contract prenupțial.
In cazul decesului meu cea de a doua sotie are dreptul la cotă parte din casă?
Cu stimă!
Si daca il faceati, nu va ajuta deloc. Bunul e propriu, deci oricum e protejat de o imparteala, insa in cazul decesului dvs inaintea sotiei, sotia mosteneste cf legii, nu puteati schimba asta prin prenupțial.
Manuela Rășină, administrator