avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am o casă proprietate personală făcută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am o casă proprietate personală făcută înainte ...

Bună ziua.
Am o casă proprietate personală făcută înainte de căsătorie si un copil dintr-o căsătorie anterioară.
M-am recăsătorit fără sa fac un contract prenupțial.
In cazul decesului meu cea de a doua sotie are dreptul la cotă parte din casă?
Cu stimă!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:45, 13 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si daca il faceati, nu va ajuta deloc. Bunul e propriu, deci oricum e protejat de o imparteala, insa in cazul decesului dvs inaintea sotiei, sotia mosteneste cf legii, nu puteati schimba asta prin prenupțial.
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2022
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o casă. am ... Stela Constantinescu Stela Constantinescu M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o casă. Am un copil dintr-o căsătorie anterioară si actuala sotie are si ea un copil dintr-o căsătorie ... (vezi toată discuția)
Ce cota parte din mostenire are sotia in cazul urmator? am nevoie urgenta de informatii...daca poate sa ma ajute cineva indiraindii indiraindii 1.Un cuplu casatorit de 4 ani si 8 luni cu varste inaintate 2.Avere sot inainte de casatorie: o casa +terenuri+autoturism 3.Avere sotie inainte de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, doamnelor si domnilor! am si eu urmatoarea speță: ... expert_cont expert_cont Buna ziua, doamnelor si domnilor! Am si eu urmatoarea speță: soț si soție la a doua casatorie, fiecare avand cate un copil din casatoriile anterioare. ... (vezi toată discuția)