Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... GREVA PARINTI SCOALA CU TELEVIZIUNE Buna ziua, Pentru ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

GREVA PARINTI SCOALA CU TELEVIZIUNE Buna ziua, Pentru a protesta ...

GREVA PARINTI SCOALA CU TELEVIZIUNE

Buna ziua,
Pentru a protesta fata de abuzurile pe care un copil cu CES care agreseaza ceilalti copii din clasa dar care este "protejat de lege" ca are CES parintii vor sa faca un fel de "GREVA". Sa nu mai duca copiii la scoala intr-o zi si sa vina parintii in fata scolii, impreuna cu televiziunea, pentru a apara drepturile egale ale copiilor..

1. Este legal acest lucru? Vor fi maxim 20 de parinti
2. Trebuie depusa vreo informare la scoala, primarie, politie sau alta institutie?

Va multumesc!

Asa ar fi OK. Dar agresiunea s-a produs inclusiv asupra unei fetite cu autism, care nu se poate apara singura, tot cu CES, in aceeasi clasa Parintii fetitei au depus si ei catre scoala plangere.... Scoala si inspectoratul spun ca sunt legati la maini. Ca atat pot face legal. Cum sa se apere fetita aceea in fata lui? Cine poate apara drepturile celorlalti copii?
Catalinavoinea11, utilizator
Ar trebui sesizat și DGASPC. Ei au atribuții pentru asistența copiilor cu probleme, pot face anchete sociale și propune măsuri unei comisii pentru protecția copiilor. Violența acelui copil poate fi și semnul că ceva în educația lui, având în vedere și patologia de care suferă, nu merge cum trebuie. De exemplu, nu i se asigură tratament, consiliere etc. Sunt lucruri care exced competenței școlii și inspectoratului, dar țin de competența autorității publice de asistență socială.

Catalinavoinea11 a scris:

Asa ar fi OK. Dar agresiunea s-a produs inclusiv asupra unei fetite cu autism, care nu se poate apara singura, tot cu CES, in aceeasi clasa Parintii fetitei au depus si ei catre scoala plangere.... Scoala si inspectoratul spun ca sunt legati la maini. Ca atat pot face legal. Cum sa se apere fetita aceea in fata lui? Cine poate apara drepturile celorlalti copii?

Alexandru Surcel, Avocat
Statul vegheaza la buna crestere si educare a copiilor.
[ link extern ] /