Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tva la minus inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tva la minus inventar

Daca s-a inregistrat minus de inventar la luna dec.2009 tva-ul unde se trece in decontul de tva(la ce rand)?

Multumesc.
calculezi tva aferent minusului de inventar si il treci impreuna cu tva colectat al lunii
nu se trece pe rind separat
Minusul de inventar poate fi :
- o suma imputabila ori
- o cheltuiala nedeductibila.

TVA la minus de inventar este o varianta cam indoielnica. A nu se confunda cu tva-ul deductibil si devenit nedeductibil pentru cota parte de cheltuieli de protocol nedeductibile !

TVA-ul neexigibil - aferent minusului de inventar - se anuleaza.

TVA colectat este in corelatie cu veniturile, cu jurnalul de vanzari, iar acesta din urma cu declaratia 394.
Pai minus de inventar neimputabil, evident ch.nedeductibila si articolul contabil 635=4427.Era vorba despre acest 4427 daca se trece separat in decontul de tva sau nu.
Multumesc.
nu