Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Detin un apartament închiriat impreuna cu fiul meu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Detin un apartament închiriat impreuna cu fiul meu

Buna ziua ,
Detin un apartament impreuna cu fiul meu : eu am 10% si fiul meu 90% ( deci suntem coproprietari) Apartamentul este inchiriat, prin urmare amandoi depunem Declaratia unica si avand si alte venituri platim fiecare Impozit /venit si CASS., cand este cazul.
Tinand cont de faptul ca in 2023 impozitele pe chirii cresc ,nemaiexistand cota forfetara , doresc sa fac o optimizare fiscala .
Se poate ca printr-un act notarial sa trec tot uzufructul ( toata chiria ca venit) in contul meu , eu avand 10% acum ?Defapt eu iau toata chiria , eu fiind pensionara .
Dar sa trec un anumit procent in contul meu , sa zicem 40% si in contul fiului meu , restul 60% ? Este vorba despre cine incaseaza banii si procentul trecut in Declaratia unica .
Va multumesc
Se poate sa impart uzufructul .
george-neagu, moderator
Da se poate , de altfel si Codul fiscal reglementeaza acest lucru :

" Norme art 124
(2) Venitul net din cedarea folosinței bunurilor deținute în comun pe cote-părți se repartizează între coproprietari proporțional cu cotele deținute de aceștia în coproprietate. Venitul net din cedarea folosinței bunurilor deținute în comun în devălmășie se repartizează în mod egal între proprietarii comuni.
Repartizarea venitului net conform prevederilor de mai sus se face în condițiile în care în contractul de cedare a folosinței se menționează că partea contractantă care cedează folosința este reprezentată de coproprietari.
În condițiile în care coproprietarii decid asupra unei alte împărțiri, se va anexa la contract un act autentificat din care să rezulte voința părților."