Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul din inchiriere

Avem un imobil dat spre inchiriere , declaratia unica sa depus pe numele sotului . Fiind amandoi proprietari am si eu obligatia de a depune declaratia sau este nevoie de ceva act notarial.? In anii trecuti nu ni sa cerut. Va multumesc !
george-neagu, moderator
Venitul net din cedarea folosinței bunurilor deținute în comun pe cote-părți se repartizează între coproprietari proporțional cu cotele deținute de aceștia în coproprietate. Venitul net din cedarea folosinței bunurilor deținute în comun în devălmășie se repartizează în mod egal între proprietarii comuni. Repartizarea venitului net conform prevederilor de mai sus se face în condițiile în care în contractul de cedare a folosinței se menționează că partea contractantă care cedează folosința este reprezentată de coproprietari. În condițiile în care coproprietarii decid asupra unei alte împărțiri, se va anexa la contract un act autentificat din care să rezulte voința părților.
Ambii soți depun declarația unică.
Ambii își stabilesc daca trebuie sa plateasca contribuția de asigurări sociale de sănătate.