Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara ! Dezvoltatorul, desi ne-a lasat sa folosim ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara ! Dezvoltatorul, desi ne-a lasat sa folosim apartamentul, ...

Buna seara !
Dezvoltatorul, desi ne-a lasat sa folosim apartamentul, semnand un proces verbal de predare-primire, acum pune presiune pe noi spunand ca cine nu plateste restul de bani va trebui sa plece fin apartament.
Are dreptul sa ne scoata afara ?
Noi am mobilat si utilat apartamentul si acum el ne scoate afara.
A amenitat ca opreste utilitatile si schimba butucul la usa.

AntoanelaC a scris:

Buna ziua, in conformitate cu legislația in vigoare, nu avea voie sa va predea apartamentul dacă nu are receptia la terminarea lucrărilor realizata. Căutați legea 7/2020 privind completarea și modificarea legii 10/1995. Este in culpa. Și forțează lucrurile pentru a scapă probabil de penalitati. Nu ii plătiți decât dacă are toate actele in regula. Exista posibilitatea ca sa nu poată realiza receptia la terminarea lucrărilor pentru ca nu a respectat proiectul. Și in acest caz nu va putea sa vândă pana nu sunt realizate lucrările in conformitate cu proiectul. Dacă ii plătiți și ultima transă nu va mai avea nici un interes sa obțină receptia la terminarea lucrărilor.

Buna seara !

Dezvoltatorul ne ameninta ca ne inchide utilitatile, ba chiar ca va schimba butucul la usa doar pt. cei care nu achita restul de bani.

AntoanelaC a scris:

Buna ziua, in conformitate cu legislația in vigoare, nu avea voie sa va predea apartamentul dacă nu are receptia la terminarea lucrărilor realizata. Căutați legea 7/2020 privind completarea și modificarea legii 10/1995. Este in culpa. Și forțează lucrurile pentru a scapă probabil de penalitati. Nu ii plătiți decât dacă are toate actele in regula. Exista posibilitatea ca sa nu poată realiza receptia la terminarea lucrărilor pentru ca nu a respectat proiectul. Și in acest caz nu va putea sa vândă pana nu sunt realizate lucrările in conformitate cu proiectul. Dacă ii plătiți și ultima transă nu va mai avea nici un interes sa obțină receptia la terminarea lucrărilor.

Buna ziua !

Am descoperit ca dezvoltatorul nu a respectat Autorizatia de construire. Trebuia sa faca locurile de parcare la subsolul blocului. Din aceasta cauza nu se poate face receptia. El a incearcat, dar nu a reusit pana acum, sa obtina o fasaie de teren situata vizavi de cele 2 blocuri, peste strada, de pe la domeniile statutului (?). Pe langa acea fasaie trece si un raulet, deci, intra si Apele Romane, daca am inteles eu bine.

Ce se intampla cu noi toti (suntem 2 blocuri) cei care am incheiat antecontract cu el cu plata integrala sau partiala, daca nu se va putea face receptia niciodata ?

Ce se intampla cu noi daca dezvoltatorul intra in insolventa ?

Mai nou, spune ca are termen la banci are nevoie de bani.

AntoanelaC a scris:

Buna ziua, in conformitate cu legislația in vigoare, nu avea voie sa va predea apartamentul dacă nu are receptia la terminarea lucrărilor realizata. Căutați legea 7/2020 privind completarea și modificarea legii 10/1995. Este in culpa. Și forțează lucrurile pentru a scapă probabil de penalitati. Nu ii plătiți decât dacă are toate actele in regula. Exista posibilitatea ca sa nu poată realiza receptia la terminarea lucrărilor pentru ca nu a respectat proiectul. Și in acest caz nu va putea sa vândă pana nu sunt realizate lucrările in conformitate cu proiectul. Dacă ii plătiți și ultima transă nu va mai avea nici un interes sa obțină receptia la terminarea lucrărilor.

Din păcate sunteți intr-o situație dificila. Primul pas ar fi sa va duceți de urgenta și sa notati antecontractul de vânzare cumpărare. Dacă nu a respectat proiectul este dificil de spus ca va realiza receptia cu autoritățile și va face intabularea, astfel încât sa poată vinde. Pe de alta parte, dacă proiectul este finanțat cu fonduri de la banca, aceasta va incerca sa recupereze banii împrumutați. Sunt toate apartamentele vandute? Cati clienți au achitat valoarea integrala? Legislația ii permite sa realizeze locurile de parcare și la o locație mai departe de îmobil, cred ca undeva la 250 m. Nu exista nici un teren unde ar putea realiza locurile de parcare?