avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Imi doresc să public cărți pe Amazon prin Kindle ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Imi doresc să public cărți pe Amazon prin Kindle Direct

Salutări tuturor,

Îmi doresc să public cărți pe Amazon prin Kindle Direct Publishing, însă partea administrativă îmi ridică multe semne de întrebare și nu știu cum să procedez.

Nu inteleg cum functioneaza sistemul de declarare si impozitare al profitului, este suficient sa depun o declaratie unica anuala cu veniturile realizate ( in acest caz este suficient CNP-ul?)/ aceste venituri se incadreaza la castiguri din drepturi de autor, la aceste taxe se adauga si CASS? Sau trebuie sa deschid un PFA.?

Vă rog, cine este dispus și poate să-mi ofere explicații corecte și concrete, să-mi răspundeți la aceste întrebări.

Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:49, 14 Decembrie 2022
Puteti sa va incadrati la venituri din drepturi de proprietate intelectuala ( nu e musai PFA ) .
Veti depune Declaratia unica pe CNP pentru veniturile anului 2022 in 30 zile de la inceperea activitatii .

Se va plati impozit 10% la 60% din venituri .
Adica daca aveti un contract de 1000 lei veti plati impozit 60 lei .
Pe langa impozit mai datorati CAS si CASS doar daca veniturile veniturile nete sunt mai mari ca 12 salarii minime.( 30,600 lei )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe pentru carti publicate pe amazon georgells georgells Buna seara.Sunt cetatean roman si vreau sa public o carte pe Amazon prin platforma acestora Kindle Direct Publishing. Numai ca, pentru publicarea acestei ... (vezi toată discuția)
Este suficienta declaratia 201 fara o forma de organizare juridica? eumihai10 eumihai10 Buna! Ma ocup de kindle publishing. Concret, platesc pe cineva sa scrie o carte, public cartea respectiva pe site-ul amazon si primesc un comision in ... (vezi toată discuția)
Ein, pfa sau ambele? Sergiu_N Sergiu_N Buna ziua. Eu locuiesc in Romania si vreau sa-mi infiintez un EIN in SUA pentru a putea folosi Amazon Kindle Publishing pentru a publica carti si nu stiu, am ... (vezi toată discuția)