avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am semnat la notar actul de divort in data de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am semnat la notar actul de divort in data de 18.11.2022 si urmeaza ...

Am semnat la notar actul de divort in data de 18.11.2022 si urmeaza sa semnez definitiva pe 20 decembrie cu acordul pentru procentul de pensie alimentara din salariul sotului. In cat timp intra pensia alimentara? Cand este el obligat la plata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 16:08, 26 Noiembrie 2022
Buna ziua, este obligat la plata de la momentul semnarii acordului daca prin acord nu se prevede alta data.
La data semnarii acodului sau la data convenita in acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament monicamarcu monicamarcu Buna ziua! As dori sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare. Recent sotul meu a achizitionat un apartament prin credit ipotecar, pentru care eu sunt garant ... (vezi toată discuția)
Divort la notariat andimoldoveanu andimoldoveanu Buna seara, As dori sa stiu daca exista un model de acord/declaratie notariala prin care se poate desface casatoria in cazul in care ambii soti sunt de ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara - relocare ue buna ziua, sunt divortat de aprox 1 an si 6 luni , la notar , ... bocos bocos Buna ziua, Sunt divortat de aprox 1 an si 6 luni , la notar , cu stabilire de comun acord la o pensie alimentara de aprox .25 % din salariul castigat la ... (vezi toată discuția)