Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un salariat beneficiaza de zile libere platite la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un salariat beneficiaza de zile libere platite la decesul parintilor? ...

Un salariat beneficiaza de zile libere platite la decesul parintilor?
Sigur ca da.
- Pt. institutiile publice este prev. la art. 24 alin. 1 din H.250/1992
Art. 24 - (1) În afara concediului de odihnă, salariaţii din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare au dreptul la zile de concediu plătit, în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
a) căsătoria salariatului - 5 zile;
b) naşterea sau căsătoria unui copil - 3 zile;
c) decesul soţului sau al unei rude de până la gradul II a salariatului - 3 zile.
(2) Concediul plătit, prevăzut la alin. (1), se acordă, la cererea solicitantului, de conducerea unităţii. Indemnizaţiile cuvenite se stabilesc potrivit art. 7 alin. (1).

- Pt. salariatii din mediu prevat este prev la art. 152 din L 53/2003
Art. 152 - (1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
janapress, utilizator
Funcționarilor publici li se aplica OG 6/2007