Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Metoda de calcul
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Metoda de calcul

Imi poate explica cineva cum se calculeaza sau unde gasesc metoda de calcul pentru impozitul pe profit, inclusiv cum se aplica penalitati. Ma refer la o firma in fiintata in 2007 care nu a avut activitate deloc. acum treb sa platesc impozitul forfetar de cand a fost initiat anul trecut si nu stiu cum calculez care este impozitul pe profit si cum aplic penalitatile de intarziere.
Este destul de urgent!
Va multumesc anticipat1
Impozitul forfetar se calculateaza pe baza cifrei de afaceri din anul precedent, adica din anul 2008. Daca firma nu a avut nici o activitate, cifra de afaceri era 0. In acest sens trebuie sa platit 1467 lei (341 euro) pe anul 2009.

Restul (penalitatile) depind de perioada Dvs. fiscala. De exemplu, in cazul in care perioada Dvs. fiscala a fost/este trimestrul, cate 1/4 din suma mentionata a fost scadenta la datele de 25 aprilie 2009, 25 iulie 2009, 25 octombrie 2009 si 25 ianuarie 2010. La cea din urma rata nu se aplica nici o penalizare.

La celalate rate penalizarea este de 0,1% pe zi. Penalizarea se aplica la suma de plata si NU la suma provenita din penalizari. Daca, de exemplu ati avut de patit suma de 100 de Lei acum 400 de zile, calculul se face in modul urmator: 0,1% din 100 de lei sunt 10 Bani, 10 Bani x 400 de zile fac 40 de Lei cu titlu de penalizare.
Metode de calcul se insusesc la cursurile de fiscalitate / contabilitate.

Impozitul datorat pe 2009 este - la nivel minim - de TAXM x 8 / 12, unde TAXM este impozitul minim anual stabilit in functie de cifra de afaceri a anului 2008.
Daca nu a avut venituri de loc de la infiintare, atunci TAXM = 2200 , iar suma datorata de 2009 este proportionala cu numarul de luni de cand a intrat in vigoare acest fel de impozit . Adica TAXM x 8 : 12 = 1467 lei.

Nu calculati dv. penalizari de intarziere. O va face fiscul (mult mai bine decat dv. si oricum altfel !) si veti afla ce sume datorati. Platiti insa debitul mai intai.

In rest, nu aveti contabil ?
nu se poate plati numai debitul.

cf codului de procedura fiscala, stingerea obligatiilor fiscale se realizeaza in ordinea vechimii, mai intai creanta principala si apoi accesoriile (majorari de intarziere), platile efectuandu-se intr-un cont unic, la Bugetul Statului (B.S. - 20470101), in cazul impozitului pe profit.

dupa depunerea declaratiilor, fisa pe platitor va arata cam asa :

decl 25/07/2009, suma Debit = 367 lei
dec acc., Majorari intarziere 367 x 0,1% x 180 zile = 66 lei
decl 25/10/2009, suma Debit = 550 lei
dec acc., Majorari intarziere 550 x 0,1% x 90 zile = 50 lei

pentru trimestrul IV aveti posibilitatea sa depuneti acum pe 25.01 la nivelul trimestrului III sau pe 25.02.2010, odata cu depunerea decl. 101.

daca, de execmplu, veti dori sa achitati suma de 917 lei, inseamnand impozit minim pe trim. II si III, se vor stinge urmatoarele sume:
- 367 lei Debit
- 66 lei Majorare
- 484 lei Debit
astfel, din impozitul minim aferent trim. III va ramane un debit de 66 lei, pentru care se vor calcula in continuare majorari de intarziere, de 0,1% pe zi, pana la data stingerii sumei datorate, inclusiv, cf art. 120 Cod procedura fiscala.
danike, utilizator
exista totusi o smecherie prin care se poate plati numai debitul :) cazul de fata fiind unul special
danike, utilizator