Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dupa tergiversari si modificari peste modificari, OUG ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dupa tergiversari si modificari peste modificari, OUG 130 /2022 ...

Dupa tergiversari si modificari peste modificari, OUG 130 /2022 obliga locatarii condominiilor sa monteze contoare (repartitoare) de consum agent termic . Pe scara A in care locuiesc toti locatarii au CT de apartament dar conductele cu agent termic de la punctul termic trec prin subsol catre scara B. Concret , anii trecuti plateam gaze pentru incalzire 160-200 lei, plus agentul termic care trecea prin subsol catre scara B, 70-80 lei . In conditiile obligativitatii montarii de contoare , noi cei de la scara A vom mai participa la plata agentului termic care merge la scara B ?
Dv ca si consumator final veti achita c/v unitati inregistrate de aparatele dv individuale de contorizat consum utilitati
Veti mai plati cheltuieli cu incalzirea pe partile comune. CT va asigura incalzirea pe proprietatea individuala. Daca tot v-ati pus centrale toti proprietarii de pe scara A, mai cheltuiti la comun si pentru o izolatie termica foarte buna a conductelor ce traverseaza subsolul scarii, ca sa aveti motive de a nu mai plati nimic. Inteleg ca v-ati taiat, in rest, toate coloanele ce alimentau caloriferele din proprietati.
latka, moderator