avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot vinde 50% dintr-un apartament? Menționez ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot vinde 50% dintr-un apartament? Menționez ca succesiunea ...

Pot vinde 50% dintr-un apartament? Menționez ca succesiunea este facuta, cadastru si certificatul energetic. Sora mea, care deține cealaltă jumătate nu se grăbește cu vanzarea, si dupa ea se va vinde cam intr-un an. Eu nu doresc sa am pe numele meu apartamentul timp de un an, exista vreo modalitate de a dona/vinde partea mea cat mai curand posibil? Va mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:45, 29 Noiembrie 2022
daca gasiti cumparator, puteti.
Este cineva de aici care ma poate ajuta cu actele? Preferabil din București. Pot sa il pun pe numele socrului, care ar fi modalitatea care ar costa cel mai putin? Mulțumesc inca o data.

gi-jane2 a scris:

daca gasiti cumparator, puteti.

Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2022
zender, utilizator
Numai un notar public va poate ajuta,actele urmând sa fie autentificate de către acesta ..
atentie, pe socru il mosteneste doar fii-sau.
La notar va zice ce acte va sunt necesare.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
Dvs vreți sa va vindeți partea (adica sa obțineți niște bani) sau doar vreți sa scăpați de ea?

Alte discuții în legătură

Divort/partaj Johnny81 Johnny81 Buna ziua! Eu detin o jumatate dintr-o treime al unui apartament. Sora mea la fel. Tatal nostru 2/3. Totul in urma succesiunii de pe urma mamei noastre. ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa de la parinti iulyt iulyt Se poate cumpara apartamentul detinut de mama mea, in care eu si nevasta suntem luati in spatiu? Trebuie facuta dezbaterea mostenirii inainte sau care este ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! socrul meu vrea sa ne dea jumatatea de sus a unei ... TaniaAnd TaniaAnd Buna ziua ! Socrul meu vrea sa ne dea jumatatea de sus a unei case cu etaj si jumate de curte. Jumatatea de casa pe care ne-o da noua era la rosu, fara ... (vezi toată discuția)