Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot vinde 50% dintr-un apartament? Menționez ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot vinde 50% dintr-un apartament? Menționez ca succesiunea ...

Pot vinde 50% dintr-un apartament? Menționez ca succesiunea este facuta, cadastru si certificatul energetic. Sora mea, care deține cealaltă jumătate nu se grăbește cu vanzarea, si dupa ea se va vinde cam intr-un an. Eu nu doresc sa am pe numele meu apartamentul timp de un an, exista vreo modalitate de a dona/vinde partea mea cat mai curand posibil? Va mulțumesc anticipat.
Vreau sa scap de ea, sa nu mai fie pe numele meu, iar la data vanzarii, in viitor, sa si încasez banii din vanzare. Mă interesează cea mai ieftina solutie. Va mulțumesc tuturor pentru raspunsuri.

raluk0207 a scris:

Dvs vreți sa va vindeți partea (adica sa obțineți niște bani) sau doar vreți sa scăpați de ea?

nu puteti sa vindeti de 7 ori. daca ii donati socrului sau vindeti, va fi cota lui... apoi, poate moare.
puteti sa faceti partaj cu sora si sa va dea banii- sulta cuvenita peste un an ( se va mentiona in act) cand va vinde pe bune
zender a scris:

Vreau sa scap de ea, sa nu mai fie pe numele meu, iar la data vanzarii, in viitor, sa si încasez banii din vanzare. Mă interesează cea mai ieftina solutie. Va mulțumesc tuturor pentru raspunsuri.

raluk0207 a scris:

Dvs vreți sa va vindeți partea (adica sa obțineți niște bani) sau doar vreți sa scăpați de ea?

gi-jane2, moderator
Vânzarea sau donația costa la fel.
Motivul pentru care v-am întrebat ce anume doriți este ca dacă donați cota (în ideea sa scăpați de ea), legal, nu veți mai putea pretinde dupa aia niciun ban în caz de vânzare, de la socru, de la sora sau cui ii veți dona dvs.
Ați donat, nu mai aveți cota, la revedere.
Doar dacă sunteți dispusa sa mergeți pe încredere, cu mențiunea ca sunt șanse extrem de mari ca brusc socrul dvs sa se răzgândească și sa nu mai vedeți un leu.
Dacă i-o vindeți ar trebui ca potențialul cumparator sa va dea bani.
Va luați suma acum și nu mai depindeti de vânzarea care va fi peste un an, doi sau când o sa fie.
Cu socrul nu e neapărat o idee buna. Dacă închide ochii pana se va vinde imobilul, va trebui dezbătută succesiunea
Mulțumesc pentru raspuns, o sa merg pe donatie. Am mai multa încredere in socru decat in familia mea, din pacate. Motivul pentru care vreau sa scap este ca am o socoteală neîncheiată cu o banca de acum 15 ani, pe vremea cand mintea nu era toata la locul ei...intelegerea cu familia era ca se fac actele premergătoare vanzarii si se pune in vanzare imediat, sansele sa ma găsească erau mici in varianta aceasta, dar acum tot familia s-a gandit sa mai astepte vreo 6 luni, plus vanzarea vreo 3, in 9 luni sunt toate sansele sa te găsească. De aici dorinta mea de a scapa cat mai repede, menționez ca nu locuiesc in Romania si nu am nici un gand sa ma intorc. Scopul meu este sa am proprietatea cat mai putin timp pe numele meu, banii pot sa astepte si in cazul cel mai nefericit. Tot la noi se intorc. Va mulțumesc inca o data pentru timpul acordat.

raluk0207 a scris:

Vânzarea sau donația costa la fel.
Motivul pentru care v-am întrebat ce anume doriți este ca dacă donați cota (în ideea sa scăpați de ea), legal, nu veți mai putea pretinde dupa aia niciun ban în caz de vânzare, de la socru, de la sora sau cui ii veți dona dvs.
Ați donat, nu mai aveți cota, la revedere.
Doar dacă sunteți dispusa sa mergeți pe încredere, cu mențiunea ca sunt șanse extrem de mari ca brusc socrul dvs sa se răzgândească și sa nu mai vedeți un leu.
Dacă i-o vindeți ar trebui ca potențialul cumparator sa va dea bani.
Va luați suma acum și nu mai depindeti de vânzarea care va fi peste un an, doi sau când o sa fie.
Cu socrul nu e neapărat o idee buna. Dacă închide ochii pana se va vinde imobilul, va trebui dezbătută succesiunea

Banuiam ca e vb de un credit , insa nu e cazul sa va faceți griji pt un credit vechi , un cazul unei executari, puteti invoca prescriptia . Iar daca ar fi cazul sa va faceti griji din pricina creditorilor, donatia e ce mai proasta varianta, revocarea donatiei putand fi ceruta si obținută cu succes de creditori.
Nu faceti decat sa cheltuiți bani aiurea, plus riscul cu socrul. Asta cu increderea in socru....una e sa aveti ca va ia ce trebuie de la piata si alta sa il improprietariti. Omul poate fi de buna credinta, dar poate moare..o mai avea si alti copii etc etc