Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Socrul meu vrea sa ne dea jumatatea de sus ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Socrul meu vrea sa ne dea jumatatea de sus a unei ...

Buna ziua ! Socrul meu vrea sa ne dea jumatatea de sus a unei case cu etaj si jumate de curte. Jumatatea de casa pe care ne-o da noua era la rosu, fara geamuri.La inceput a zis ca ne face contract de intretinere viagera si pana am rezolvat cu acte ca sa putem face actele, am investit in casa. Cand a fost vorba sa facem actele ,el s-a razgandit. A zis ca nu vrea sa imi dea si mie . Vrea sa gaseasca o solutie sa faca ceva acte doar pe sot, iar in caz de decesul sotului eu sa nu beneficiez de casa, sa ii revina lui partea sotului si copilului pe care il avem impreuna. Însă eu sa nu am dreptul sa locuiesc acolo. Lui ii este frica sa nu ma casatoresc eu dupa cu cineva "strain ". Ce solutii ar avea la "dorintele " lui?
Poate sa ii facă soțului donație și astfel imobilul sa fie bun propriu.
Însă dacă soțul decedează înaintea dvs, veți moșteni 1/4 în calitate de soție supraviețuitoare.
Dacă veri dori, veți putea da declarație de renunțare la succesiune, caz în care pe soț îl va moșteni doar copilul
Totuși, cred ca e puțin probabil ca la acel moment socru sa mai fie în viața.
El ii poate dona sotului cu clauza ca daca moare înaintea lui, sa i se întoarcă donatia în patrimoniu .
Dvs ce vreti?
Ca puteti sa il dati in judecata sa va recuperati investiția.
Mai puteți sa va convingeți sotul ca daca ii doneaza sa deveniți apoi coproprietar.
Daca doneaza cu clauza ca daca moare inaintea lui, donația i se intoarce, mai pot deveni coproprietar? Sau daca moare el înaintea socrului donatia revine socrului chiar daca eu sunt coproprietar?
TaniaAnd, utilizator

raluk0207
Restul 3/4 in caz de deces cui ii va reveni?
Copilului dvs