avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Părinții mei poseda un apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Părinții mei poseda un apartament într-un imobil ...

Buna seara! Părinții mei poseda un apartament într-un imobil încadrat la categoria 2 risc seismic. Dorim sa asiguram apartamentul si nu reușesc sa găsesc informații clare despre ce si in ce măsura putem subscrie o asigurare. Mulțumesc pentru răspuns
Cel mai recent răspuns: -ELLA- , utilizator 01:23, 1 Decembrie 2022
Conform norme in vigoare,nu pot fi asigurate: locuinte expertizate tehnic în condiţiile legii şi încadrate prin raport de expertiză tehnică în clasa I, II, III, IV şi/sau în categoriile de urgenţă U1, U2, U3 de risc seismic, aflate în evidenţa organelor abilitate centrale sau locale;
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Locuintele expertizate tehnic în condiţiile legii şi încadrate prin raport de expertiză tehnică în clasele II, III si IV pot fi asigurate.

LEGE nr. 212 din 12 iulie 2022 privind unele masuri pentru reducerea riscului seismic al cladirilor

Art. 1. (2) Stabilirea riscului seismic pentru o anumita cladire se face prin incadrarea acesteia in una dintre urmatoarele patru clase de risc:
a) Clasa de risc seismic RsI, din care fac parte cladirile cu susceptibilitate de prabusire, totala sau partiala, la actiunea cutremurului de proiectare corespunzator starii limita ultime;
b) Clasa de risc seismic RsII, din care fac parte cladirile susceptibile de avariere majora la actiunea cutremurului de proiectare corespunzator starii limita ultime, care pune in pericol siguranta utilizatorilor, dar la care prabusirea totala sau partiala este putin probabila;
c) Clasa de risc seismic RsIII, din care fac parte cladirile susceptibile de avariere moderata la actiunea cutremurului de proiectare corespunzator starii limita ultime, care poate pune in pericol siguranta utilizatorilor;
d) Clasa de risc seismic RsIV, din care fac parte cladirile la care raspunsul seismic asteptat sub efectul cutremurului de proiectare, corespunzator starii limita ultime, este similar celui asteptat pentru cladirile proiectate pe baza reglementarilor tehnice in vigoare.

LEGE nr. 260 din 2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren si inundatiilor

Art. 3 (6) Locuintele situate în clădirile expertizate tehnic în conditiile legii de către experti tehnici atestati si încadrate prin raport de expertiza tehnica în clasa I de risc seismic nu se asigura pentru niciunul dintre riscurile prevazute de prezenta lege, pana la data receptiei la terminarea lucrarilor de consolidare a cladirilor.
Ultima modificare: Joi, 1 Decembrie 2022
-ELLA-, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

obtinere acord vecin bunà ziua! mà confrunt cu o situatie pentru care và rog sà ... magda1612 magda1612 Bunà ziua! Mà confrunt cu o situatie pentru care và rog sà mà ajutati cu un ràspuns avizat. Am mostenit o càsutà bàtràneascà de la bunicii mei; ... (vezi toată discuția)
Bloc incadrat grad seismic u3 cristina_pop cristina_pop Buna ziua. Doresc sa vand un apartament ce se afla intr-un bloc incadrat la U3 grad seismic. Stiu ca nu este acceptat de banci pentru credit. Pot face o ... (vezi toată discuția)
Asigurarea locuintelor cu risc seismic miulian miulian Am incercat sa ma informez de pe net, dar informatiile sunt contradictorii; apartamentele din blocuri cu Urgenta 1 sau Risc 1 ( sunt 2 lucruri distincte ! ) ... (vezi toată discuția)