Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Părinții mei poseda un apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Părinții mei poseda un apartament într-un imobil ...

Buna seara! Părinții mei poseda un apartament într-un imobil încadrat la categoria 2 risc seismic. Dorim sa asiguram apartamentul si nu reușesc sa găsesc informații clare despre ce si in ce măsura putem subscrie o asigurare. Mulțumesc pentru răspuns
Conform norme in vigoare,nu pot fi asigurate: locuinte expertizate tehnic în condiţiile legii şi încadrate prin raport de expertiză tehnică în clasa I, II, III, IV şi/sau în categoriile de urgenţă U1, U2, U3 de risc seismic, aflate în evidenţa organelor abilitate centrale sau locale;
Locuintele expertizate tehnic în condiţiile legii şi încadrate prin raport de expertiză tehnică în clasele II, III si IV pot fi asigurate.

LEGE nr. 212 din 12 iulie 2022 privind unele masuri pentru reducerea riscului seismic al cladirilor

Art. 1. (2) Stabilirea riscului seismic pentru o anumita cladire se face prin incadrarea acesteia in una dintre urmatoarele patru clase de risc:
a) Clasa de risc seismic RsI, din care fac parte cladirile cu susceptibilitate de prabusire, totala sau partiala, la actiunea cutremurului de proiectare corespunzator starii limita ultime;
b) Clasa de risc seismic RsII, din care fac parte cladirile susceptibile de avariere majora la actiunea cutremurului de proiectare corespunzator starii limita ultime, care pune in pericol siguranta utilizatorilor, dar la care prabusirea totala sau partiala este putin probabila;
c) Clasa de risc seismic RsIII, din care fac parte cladirile susceptibile de avariere moderata la actiunea cutremurului de proiectare corespunzator starii limita ultime, care poate pune in pericol siguranta utilizatorilor;
d) Clasa de risc seismic RsIV, din care fac parte cladirile la care raspunsul seismic asteptat sub efectul cutremurului de proiectare, corespunzator starii limita ultime, este similar celui asteptat pentru cladirile proiectate pe baza reglementarilor tehnice in vigoare.

LEGE nr. 260 din 2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren si inundatiilor

Art. 3 (6) Locuintele situate în clădirile expertizate tehnic în conditiile legii de către experti tehnici atestati si încadrate prin raport de expertiza tehnica în clasa I de risc seismic nu se asigura pentru niciunul dintre riscurile prevazute de prezenta lege, pana la data receptiei la terminarea lucrarilor de consolidare a cladirilor.
-ELLA-, utilizator