Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trebuie sa ii fac un cont in SPV
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trebuie sa ii fac un cont in SPV

Am infiintat recent un PFA si trebuie sa ii fac un cont in SPV (ANAF). Eu am deja un cont in SPV (ca persoana fizica), este nevoie de un cont separat pentru PFA (care e pe numele meu)? Daca da, trebuie sa trimit anual doua declaratii unice (una ca PFA si una ca persoana fizica)? Multumesc.
george-neagu, moderator
Veți folosi contul din spv pe care deja îl aveți și veți depune o singura declarație unica cu mai multe tipuri de venit, dacă e cazul.
Multumesc pentru raspuns, ma derutase faptul ca la infiintarea PFA mi s-a dat o hartie care spunea ca persoanele juridice trebuie sa se inroleze in SPV.
nistorc., utilizator