Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna! Lucrez in pază și sunt doua posturi în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna! Lucrez in pază și sunt doua posturi în aceeași încăpere, ...

Buna!
Lucrez in pază și sunt doua posturi în aceeași încăpere, adică eu postul 1 și colegul postul 2.
Colegul din postul 2 nu a venit la munca deloc și eu sunt acuzat că de ce nu am anunțat superiori că nu a venit.
Am eu obligația să anunț că colegul meu nu sa prezentat la munca? Sper sa mă ajutați... mulțumesc!
În opinia mea, chiar dacă nu aveți obligația trebuia sa sesizati conducerea de lipsa colegului.
Mulțumesc pentru răspuns!
Dar legal exista vreo lege in care sa mă acuze pe mine?
Eu nu am anunțat lipsa sa pt că era chiar angajat de directorul unității și anunțul meu era că o pâră împotriva directorului.
Cornel Vasile a scris:

În opinia mea, chiar dacă nu aveți obligația trebuia sa sesizati conducerea de lipsa colegului.

Daca in regulamentul intern si/sau fisa de post este prevazut acest lucru, da, sunteti obligat.
Este foarte probabil sa aveti o obligatie fie in CIM/fisa postului sau in Regulament, cu un caracter general, de a informa superiorul ierarhic /conducerea societatii despre orice neregula ivita la locul de munca / in legatura cu indeplinirea sarcinilor de serviciu. Or situatia descrisa de dvs. se incadreaza in mod destul de evident in aceasta obligatie. Raspunsul este afirmativ insa puteti contesta in functie de particularitatile situatiei (ex. daca aveti un supervizor care verifica permanent posturile de paza, daca exista un protocol de raportare, etc). Oricum ar fi situatia, consider ca orice sanctiune mai aspra decat un avertisment poate fi contestata.
daniel.baibarac, utilizator
Potrivit legii 333/2003, aveți obligația sa anunțați de îndată șeful său ierarhic și conducerea unității beneficiare despre producerea oricărui eveniment în timpul executării serviciului și despre măsurile luate....lipsa nemotivate a colegului dvs poate fi încadrată în această situație.