Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot obține concediul de risc, îmi puteți ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot obține concediul de risc, îmi puteți ...

Buna ziua , as dori să îmi iau concediul de risc, îmi puteți spune de ce aș avea nevoie că sa pot obține concediul?
Mulțumesc!
Concediul de risc maternal se emite de catre medicul de familie sau de catre medicul specialist ginecolog, in urma unei examinari medicale daca se constata un risc pentru mama si/ sau pentru fat. Sunt aplicabile prevederile OUG nr. 96/ 2003. Gasiti actul normativ aici: [ link extern ]