Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! As avea nevoie de parerea voastra in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! As avea nevoie de parerea voastra in urmatoarea speta. ...

Buna ziua!
As avea nevoie de parerea voastra in urmatoarea speta.
O parte din proprietari hotarasc in AG reabilitarea partilor comune, in regie proprie (deci fara nici o implicare din partea asociatiei si fara nici o formalitate juridica sau fiscala) si impartirea in mod egal intre proprietari a costurilor aferente.
Ce parere aveti despre legalitatea unei asemenea hotarari?

Multumesc !
mroby, utilizator
Ilegal, se incalca prima data art. 85 din legea 196/2018. Cheltuielile se impart pe CPI. Iar ca hotarirea sa fie valida, trebuie o majoritate de cel putin 50% + 1, in conditiile art. 47, 48 si 49 din aceeasi lege.
latka, moderator
Exact, iar potrivit art.75 alin.(3) din aceeași Lege, asociaţia de proprietari are obligaţia de a respecta prevederile legale privind modul de repartizare a cheltuielilor comune, în caz contrar hotărârile luate de adunarea generală a proprietarilor cu încălcarea acestor dispoziţii sunt nule de drept.

Insa, raportat la hotararea majoritatii de a executa aceste lucrari pe cont propriu ce parere aveti?
Eu ma gandesc ca, atata timp cat discutam despre o proprietate, fie ea comuna (fortata), pentru efectuarea oricaror modificari, este necesar consimtamantul fiecarui coproprietar (mai ales ca nu este vorba despre o lucrare de o urgenta si importanta maxima).
Conform disp L nr 196/2018 asociatia d eproprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii partii comune de condominiu=constructii si instalatii
Asociatia de proprietari si membrii proprietari nu detin autoritatea si competenta sa dispuna hotarari contrare dispozitiilor in vigoare
Daca este vora despre reabilitare parte comuna ,obligatoriu acestea trebuiesc executate prin operator economic autorizat care la sfarsitul interventiei sa depuna documente justificative si garantia lucrarii.documente care trebuiesc consemnate in cartea tehnica a constructiei
Dvs ati fost la AG?
Daca a fost AG reconvocata, 5 membri daca se duc, hotarasc pentru toti. Asta inseamna dezinteresul proprietarilor.
Dar impartierea cheltuielilor egal nu se poate. Unul are 2 camere, altul 3.. Doar daca toate apartamentele sunt egale!

mroby a scris:

Exact, iar potrivit art.75 alin.(3) din aceeași Lege, asociaţia de proprietari are obligaţia de a respecta prevederile legale privind modul de repartizare a cheltuielilor comune, în caz contrar hotărârile luate de adunarea generală a proprietarilor cu încălcarea acestor dispoziţii sunt nule de drept.

Insa, raportat la hotararea majoritatii de a executa aceste lucrari pe cont propriu ce parere aveti?
Eu ma gandesc ca, atata timp cat discutam despre o proprietate, fie ea comuna (fortata), pentru efectuarea oricaror modificari, este necesar consimtamantul fiecarui coproprietar (mai ales ca nu este vorba despre o lucrare de o urgenta si importanta maxima).