Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale BONUL FISCAL OBLIGATORIU DACA TAI CHITANTA SI FACTURA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

BONUL FISCAL OBLIGATORIU DACA TAI CHITANTA SI FACTURA?

LUCREZ IN DOMENIUL TRANSPORTURILOR SISTEM RENT A CAR . PENTRU SUMELE INCASATE DE LA CLIENTI SE TAIE CHITANTA SI FACTURA PE BAZA UNUI CONTRACT INTRE FIRMA SI CLIENT.MAI ESTE NECESARA CASA DE MARCAT SI BONUL FISCAL? DACA DA DE CE?
...pai ori tai chitanta ori bon...
ASA GANDESC SI EU ORI CHITANTA ORI BON, DAR AM INTELES CA S-AU APLICAT AMENZI PENTRU CEI CARE TAIAU CHITANTA SI FACTURA, DAR NU ELIBERAU BONUL FISCAL.
Cand este valabil un bon fiscal? Pana la ce suma se accepta fara factura? Este stipulata undeva o limita?
In contabilitatea unei firme se accepta si simple bonuri fiscale? Mie mi se cere intotdeauna factura. Am auzit ceva foarte vag, cum ca ar fi acceptabile bonurile cu valoare de pana la 150 RON. Stie cineva ceva mai sigur in acest sens?
lumira, utilizator
bonul fiscal este prevazut de legislatia privind aparatele de marcat electronice fiscale (AMEF). toate serviciile si produsele prestate respectiv vandute catre populatiei trebuie inregistrate prin astfel de aparate cu ajutorul carora se emit bonurile fiscale. la cerere, se poate emite si factura, dar nu este necesara emiterea unei alte chitante pentru persoane fiyice.
AMEF-urile nu sunt obligatorii cand clientii sunt societati comerciale ... Din pacate, in transporturi bonul fiscal e obligatoriu, chiar si taximetristii ne dau ...
Criteriul pentru da sau bon fiscal este personalitatea clientului : fizica sau juridica.
esential pentru obligativitatea folosirii de case de marcat fiscale este caracterul vanzarii: en detail sau cu ridicata...pentru prima categorie este obligatorie folosirea casei de marcat ficale, iar pentru a 2-a nu...firesc, sunt si exceptii...pentru detalii: [ link extern ] >
RoxanaTilca, utilizator