Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale BONUL FISCAL OBLIGATORIU DACA TAI CHITANTA SI FACTURA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

BONUL FISCAL OBLIGATORIU DACA TAI CHITANTA SI FACTURA?

LUCREZ IN DOMENIUL TRANSPORTURILOR SISTEM RENT A CAR . PENTRU SUMELE INCASATE DE LA CLIENTI SE TAIE CHITANTA SI FACTURA PE BAZA UNUI CONTRACT INTRE FIRMA SI CLIENT.MAI ESTE NECESARA CASA DE MARCAT SI BONUL FISCAL? DACA DA DE CE?

esential pentru obligativitatea folosirii de case de marcat fiscale este caracterul vanzarii: en detail sau cu ridicata...pentru prima categorie este obligatorie folosirea casei de marcat ficale, iar pentru a 2-a nu...firesc, sunt si exceptii...pentru detalii: [ link extern ]

Esential nu este felul vanzarii, respectiv en detail sau cu ridicata ci sunt stabilite prin OUG 28/1999 anumite categorii de activitati care nu sunt supuse obligatiei de a emite bon fiscal.

Cu privire la topic: daca eliberezi bon fiscal si factura nu mai e necesara eliberarea unei chitante, in caz contrar ajungandu-se la eliberarea a 2 chitante pt aceeasi incasare.
cnf. ordinului m.f.p. 293/ 22.02.2006 publ in M.Of. 194 1.03.2006 bonul fiscal de sub 100 RON ,se poate inregistra , in contabilitate, fara fact. fiscala daca este stampilat..........
~ Conținut șters la cerere ~