avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara.Am 61 de ani, un stagiu de cotizare de 30 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara.Am 61 de ani, un stagiu de cotizare de 30 de ani,2 ...

Buna seara.Am 61 de ani, un stagiu de cotizare de 30 de ani,2 luni si 26 de zile.Am lucrat in grupa a doua 5 ani,5 luni si 20 de zile.Am locuit 35 ani in Braila si ma incadrez in prevederile legii 161/2022 de reducere a varstei de pensionare.Universitate la zi 5 ani si armata 9 luni.Cand as putea iesi la pensie anticipata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandrarares , utilizator 11:53, 6 Decembrie 2022
Buna ziua!
Puteti intreba la casa teritoriala de pensii,prin email, telefon sau acolo personal.Ei va vor da raspunsul corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Discutii juridice pensionare si probleme juridice legate de pensionare ambulant ambulant buna seara va rog sa-mi dati un raspuns. sunt nascut in noiem 1953 am vechime 36 ani din care grupa 18 ani si 9 luni am studii superioare. daca ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa ... Corneliu0962 Corneliu0962 Buna ziua, In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa I si 4 ani si 6 luni grupa II. Conform legii mi s-ar reduce varsta de pensionare cu 4 ani ... (vezi toată discuția)
Calcul iesire la pensie nitucornel nitucornel Buna ziua . Am lucrat 16 ani in gr.1 de munca , total 23 ani cotizatie. Nascut in sept. 1960. Unde ma incadrez si la ce varsta pot iesi la pensie , chiar si ... (vezi toată discuția)