Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am si eu o intrebare va rog familia mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am si eu o intrebare va rog familia mea trebuie sa ...

Buna ziua am si eu o intrebare va rog familia mea trebuie sa vanda un teren care e mostenit in familie sunt vreo 7 frati si se ocupa un "prieten" o cunostinta de familie de acte sa ocupat de succesiuni pentru ca el a platit toate actele tot avocat si ia o parte din vanzare numai ca e incurcatura mare pe 19 acuma a venit o citatie ca trebuie sa se prezinte la notar si daca nu se prezinta "familia " inseamna ca refuza mostenirea dar prietenu acesta a spus ca cica nu trebuie sa merga ca e doar de formalitati toti se gandesc sa nu dea asta vreo teapa cu terenu am 2 intrebari cam cat a costat toate actele de facut la un teren de 1000mp in bucuresti la 7 frati toate actele sucesiune absolut tot si a doua intrebare poate sa dea vreo teapa prietenul acesta si daca poate cum ar putea ?va rog ajutatima
Gabi6666, utilizator
Din 7 oameni, de ce nu se găsește unul sa se ocupe personal de interesele familiei?
Nu e vorba ca trage prietenul vreo țeapă, ci e vorba de principiul ca situația unei familii este cel mai bine cunoscuta de unul din membrii acesteia.
Dacă ați primit citație de la notar, înseamnă că la solicitarea Primăriei, cauza succesorală este înregistrată la notarul respectiv. Deci acolo trebuie sa mergeți pentru dezbaterea succesiunii. Nu puteți la alt notar.
Costurile depind de valorile din expertiza notarială corespunzătoare zonei unde este terenul.
Nu puteți obține de pe internet costurile totale și finale.