Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

un sfat legal ce se poate face in acest caz?
santem 5 frati si un teren de 1000m2 mostenit de la parinti mei care sant decedati de multi ani
unu dintre frati este decedat dar are copii
au acestia drept la mostenire sau nu ?
eu am incercat sa le dau cate o suma de bani fratilor ca sami vanda partea lor dar ei refuza sami vanda
eu am platit terenu taxe si impozite de la decesu parintilor pana in prezent
ce pot face legal ca sa intru in posesia terenului acesta sau macar partea mea cemi revine?
mai e o problema ca nu vor sa se prezinte la un notar sa clarificam situatia ?
((e unu fel de nici eu nu vreau terenu dar nici tie nu til dau))
laur1979, utilizator
Buna seara. Dezbateti succesiunea la notar. Nepotii din partea fratelui decedat au vocatie succesorala prin reprezentare si nu puteti sa-i obligati sa va vanda cota lor parte din teren.
Copii fratelui defunct sunt mostenitori reprezentanti ai tatalui lor.
Daca fratii nu au acceptat mostenirea in termenul legal de 6 luni ati putea sa ii declarati straini de succesiune si sa obtineti tot.