Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere video, Gdpr
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere video, Gdpr

Imi puteti spune daca , Presedintele asociatiei de proprietari are voie sa adiba acces Nemijlocit si oricand vrea el , sub diverse pretexte , la mediul de stocare unde se salveaza imaginile de pe camerele de luat vederi din scara blocului?

*camerele sunt instalate de o firma autorizata

*presedintele asociatiei se uita deseori pe monitorul care este in interiorul cutiei unde se afla HDD , care este sub lacat , el avand cheia , invocand reclamatii verbale ale altor vecini....nimic scris...

Este legal ? Sau se incalca vreo lege....

Merci
Nu este legal. Sunt incalcate normele GDPR, privind accesul limitat si controlat la baza de date înregistrate de sistemul de supraveghere. La momentul instalarii ar fi trebuit sa se adopte un regulament strict , privind accesul la date, care sa prevada, printre altele: cine si in ce conditii are acces (doar in cazul unor evenimente deosebite), ,perioada de pastrare (maxim 30 de zile, de exemplu), etc.
www.avocatnet.ro/articol_565...
latka, moderator
Multumesc , am inteles foarte bine argumentele dv. Am sa fac o cerere catre asociatie , in calitate de proprietar pt a obtine informatii cu privire la ce ati spus dv......

*sunt foarte utile camerele ..... insa eu credeam ca in cazul eventualelor infractiuni contraventii sau a reclamatiilor , trebuie reclamate la politie si sa ceara ei imaginile....

Multumesc x2
Stefan19888, utilizator
Chiar asa se procedează, poliția este cea care are acces la înregistrarea unui eveniment în care e încălcata legea. Sistemul de supraveghere video nu e o "jucărie" de spionat vecini.

Stefan19888 a scris:

*sunt foarte utile camerele ..... insa eu credeam ca in cazul eventualelor infractiuni contraventii sau a reclamatiilor , trebuie reclamate la politie si sa ceara ei imaginile....

Buna seara,

Accesul la imaginile captate prin camerele CCTV trebuie sa fie motivat.

Accesarea imaginilor nu poate fi facuta in scop de spionare a locatarilor, fiind lezat dreptul la viata privata al acestora.

Totodata, este necesar un registru, privind evidenta cererilor de acces.

Potrivit art. 66 din Legea nr. 333/2003, referitoare la paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor, companiile sunt obligate să realizeze o analiză de risc la securitatea fizică, efectuată de un Evaluator la securitate fizică autorizat de Poliția Română.

În vederea identificării unui Evaluator la securitate fizică autorizat se va consulta Registrul Național al Evaluatorilor, disponibil pe site-ul Poliției Române.

Important de reținut este faptul că, în cazul în care evaluarea de risc la securitatea fizică prevede ca măsură implementarea unui sistem de monitorizare video, adoptarea acestei măsuri este obligatorie.

Cu alte cuvinte, chiar dacă activitatea operatorului nu se încadrează în cele pentru care supravegherea video este obligatorie, însă evaluarea de risc indică necesitatea unui astfel de măsuri, operatorul are obligația legală de a se conforma.

Operatorul are obligația de a efectua o evaluare a impactului asupra protecției datelor cu caracter personal (DPIA), conform deciziei ANSPDCP nr. 174 din 18 octombrie 2018 privind lista operațiunilor pentru care este obligatorie realizarea evaluării impactului asupra protecției datelor cu caracter personal.

De asemenea, art. 13 din Regulamentul (UE) 679/2016 prevede ca în cazul în care datele cu caracter personal referitoare la o persoană vizată sunt colectate de la aceasta, operatorul, în momentul obținerii acestor date cu caracter personal, furnizează persoanei vizate informațiile prevăzute de aceste dispoziții legale.

În ceea ce privește drepturile persoanelor vizate, potrivit dispozițiilor art. 12 din Regulamentul (UE) 679/2016, operatorul facilitează exercitarea drepturilor persoanei vizate în temeiul articolelor 15-22 și furnizează acesteia informații privind acțiunile întreprinse în urma unei cereri în temeiul acestor articole, fără întârzieri nejustificate, și în orice caz în cel mult o lună de la primirea cererii.