Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare Contor gaze individual
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare Contor gaze individual

Buna seara,

In blocul in care locuiesc exista contor individual pentru gaze, iar fiecare locatar da catre administrator, intr-un interval stabilit, autocitirea indexului. Valoarea este inregistrata in suma lunara de plata intretinere.

In cazul in care un locatar nu transmite indexul in intervalul stabilit, consumul pentru luna respectiva este o valoare fixa pusa de 15.5 m3, care nu are nicio legatura cu consumul estimat.

Este corect acest mod de lucru? Care este justificarea?

Multumesc pentru raspuns,
O zi frumoasa!
Raluca_120, utilizator
Este corect acest lucru si 15,5 mc/luna pentru un aragaz nu e o estimare gresita. Consumul se va regulariza la urmatoarea transmitere a indexului.
Buna,
Consumul mediu lunar este de 4 m3. Intr-un an am avut 1 luna regularizare si 3 luni integistrate cu 15.5 m3.

Explicatia este ca daca nu dau la timp citirea, sunt inregistrata pe pausal. Nu inteleg de ce acest mod de lucru si nu cel bazat pe estimare si regularizare confrom cu indexul autocitit / citit, cu valori corespunzatoare.

Multumesc pentru feeedback,
O zi frumoasa!

latka a scris:

Este corect acest lucru si 15,5 mc/luna pentru un aragaz nu e o estimare gresita. Consumul se va regulariza la urmatoarea transmitere a indexului.

Este temeinica si legala impunea unei valori estimative ,urmand ca in luna urmataore sa fie facute corectiile de rigoare
E adevarat ca poate fi o discutie lunga, referitor la cum a fost stabilit acest consum pausal, desi, intr-o discutie mai veche de pe acest forum, am gasit un calcul :
"M-am uitat pe ultima factura emisa de furnizorul meu de gaze. Diferenta dintre indexul vechi citit si indexul nou citit, deci consum real, a fost in luna iunie de 3100 mc la 270 persoane.".
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ar reiesi mai mult de 10 mc /luna de persoana.

Daca doriti sa aflati amanunte, despre acel mini-regulament legat de repartitia consumului de gaz, folositi prevederile art. 28 din legea 196/2018. Adresati in 10 zile de la afisare o cerere oficiala presedintelui de asociatie.

Raluca_120 a scris:

Buna,
Consumul mediu lunar este de 4 m3. Intr-un an am avut 1 luna regularizare si 3 luni integistrate cu 15.5 m3.

Explicatia este ca daca nu dau la timp citirea, sunt inregistrata pe pausal. Nu inteleg de ce acest mod de lucru si nu cel bazat pe estimare si regularizare confrom cu indexul autocitit / citit, cu valori corespunzatoare.

latka, moderator
Multumesc pt indicatii.

latka a scris:

E adevarat ca poate fi o discutie lunga, referitor la cum a fost stabilit acest consum pausal, desi, intr-o discutie mai veche de pe acest forum, am gasit un calcul :
"M-am uitat pe ultima factura emisa de furnizorul meu de gaze. Diferenta dintre indexul vechi citit si indexul nou citit, deci consum real, a fost in luna iunie de 3100 mc la 270 persoane.".
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ar reiesi mai mult de 10 mc /luna de persoana.

Daca doriti sa aflati amanunte, despre acel mini-regulament legat de repartitia consumului de gaz, folositi prevederile art. 28 din legea 196/2018. Adresati in 10 zile de la afisare o cerere oficiala presedintelui de asociatie.

Raluca_120 a scris:

Buna,
Consumul mediu lunar este de 4 m3. Intr-un an am avut 1 luna regularizare si 3 luni integistrate cu 15.5 m3.

Explicatia este ca daca nu dau la timp citirea, sunt inregistrata pe pausal. Nu inteleg de ce acest mod de lucru si nu cel bazat pe estimare si regularizare confrom cu indexul autocitit / citit, cu valori corespunzatoare.