Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare membri si sediu in alt judet
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare membri si sediu in alt judet

Buna ziua!
Membrii fondatori ai unei asociatii (3 membri) nu se mai pot ocupa de asociatie. Acestia doresc sa aprobe alti 3 membri iar acestia din urma sa formeze structura de conducere apoi sa mute sediul asociatiei in alt judet. Care ar fi pasii legali si corect facuti?
primire de noi membri, demisie cu preaviz a actualilor membri CD, convocare AG de alegeri, ales in Consiliul Director persoanele nou intrate in asociatie, retragere din asociatie a celor vechi care vor sa plece, decizie a noului CD de mutare sediu in alt judet, depunere dosar la judecatoria de care apartine vechiul sediu, sa ia act si sa incuviinteze aceste modificari, judecatoria la final va trimite dosarul la judecatoria de care apartine noul sediu,,, si de acolo se va cere certificat de inscriere atestand nr. de inregistrare in noul RAF....