Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sechestrare obiecte profesionale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sechestrare obiecte profesionale

Bună ziua!
Speța se prezintă cam așa: după 14 ani de căsătorie, soții divoețează. Fosta soție, care este și proprietara locuinței, îi scoate fostului soț hainele în stradă, dar îi sechestrează toate obiectele profesionale, el fiind fotoreporter, precum și portofoliul de lucrări. Când el încearcă să și le recupereze, ea cere ajutorul Poliției. El se află în imposibilitate de a-și mai desfășura activitatea. Există vreo lege la care e încadrează această situație? Se poate depune plângere la vreo autoritate?
Mulțumesc!
Partea interesat are dreptul sa faca dovada ca bunurile ii apartin si poate sa se adreseze autoritatilor=politie sau parchet pentru recuperarea acestora