Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie de la un grup facebook.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie de la un grup facebook.

Buna ziua, am 49 ani am patit o chestiune foarte rea. Pe un forum am cunoscut un baiat care se prezinta din Ucraina cu o propunere de afacere. Am discutat mai multe. Scria si vorbea perfect limba romana. Acum 2 ani a lucrat in constructii in Franta cu echipe romanesti. Pe scurt a zis sa fac rost de card bancar libra ca el cu un coleg fac schimb valutar pe rubla rusa si pe moneda ucrainiana, trimit bani in cardul meu si noi impartim banii. 6% mie si restul lor in crypto usdt din Binance. Au facut 3 tranzactii pe card 50 usd, 100 usd si 1000 usd. Pe tranzactii aparea refund de la ceva in engleza. Eu nu mi-am dat seama si am facut ca ei. Am oprit 6% in Revolut si lor le-am trimis 94% din Binance usdt. Seara la ora 17 m-a sunat un tip de la banca ca pe cardul meu s-au facut 3 tranzactii ilegale ca sunt bun de plata. Le-am explicat corect situatia. Au cerut ca pana luni 12 dec sa depun suma de 1150 usd echivalent lei in contul de libra bank, altfel anunta DICOT, politia etc.Ce parere aveti ? Cei care au inselat sa fie urmariti. Eu sunt de buna credinta returnez ce am oprit poate mai mult. Dar sa isi asume si banca si magazinul inselat anumite sume. Eu am fost de buna credinta. Asemanator daca intr o casa ar veni niste bani de la hoti tu sa nu stii si sa ii tii 1 zi si sa dai banii 94% a doua zi te poate trage politia la raspundere?? Doar intreb si scuzati deranjul. Chiar nu stiu ce sa fac si orice sfat este binevenit.
Irina Pricop, POMPILLIA, lucianrosca, imi cer scuze fata de voi dar nu ati inteles speta. Mai cititi o data tot ce am scris nu e nimic gresit. Nu exista a 2-a teapa. Infractorii sunt din strainatate. Am facut plangere penala impotriva lor. Banca doreste oficial prin mailuri oficiale sa le returnez paguba de 1150 USD. Este vorba de Libra Bank nu au sediu in orasul meu. Va raspund la intrebari nu am nimic de ascuns sunt om de buna credinta. Multa sanatate !
Dacă vrei să le dai bani unora, e altceva. Așa mai pot continua și cu alte scheme. Libra Internet Bank are multe sucursale și sedii, numere de contact oficiale, ș.a., iar patronul ei e un român care a fost cercetat în trecut de DNA - [ link extern ]
Sucursale - vezi [ link extern ]
POMPILLIA, utilizator
Omule... revino-ti! Ai trait degeaba 49 de ani! Din moment ce toti banii au intrat in contul tau, normal ca tu trebuie sa ii pui la loc. "Strainii" au intrat in posesia lor deoarece TU le-ai transferat banii mai departe! Sau i-ai scos pe toti si i-ai depus in alt cont/le-ai dat numerar etc.
Mie nu inselaciunea mi se pare atat de absurda, ci felul cum prezinti TU situatia! Chiar nu suni a victima! Dar asteapta sa intre DIICOT pe fir, ca atunci te rezolva ei!
Ati inteles speta pana la urma ? Cu libra bank discut pe mail si telefonic pe nr oficial de pe site si pe adrese de mail oficiale deci nu e a 2-a teapa. E totul clar din punctul dvs de vedere ?

POMPILLIA a scris:

Dacă vrei să le dai bani unora, e altceva. Așa mai pot continua și cu alte scheme. Libra Internet Bank are multe sucursale și sedii, numere de contact oficiale, ș.a., iar patronul ei e un român care a fost cercetat în trecut de DNA - [ link extern ]
Sucursale - vezi [ link extern ]

ion_cristian73, utilizator
Dumneata cunosti legile ? Avocatul meu a intrebat banca ce lege am incalcat inca nu i s-a raspuns. Banii au fost insusiti de straini prin inselaciune. Ce o sa faca Diicot sau ce invocati dvs ? O sa imi taie capul ? Nu am nimic de ascuns sunt de buna credinta. O sa fie probabil un proces in instanta dar vom vedea ce va mai fi. La prima tranzactie am sunat la banca sa intreb ceva tehnic si operatorul nu a zis nimic ca este tranzactie neautorizata. Daca angajatul nu a zis asa ceva eu de unde sa stiu ca este o tranzactie neautorizata. Banca si magazinul din sua au si ele o vina nu pot avea eu vina totala si sa suport eu toata paguba. Este un card de debit. Vom vedea ce va mai fi astept parchetul si politia sa dea un verdict, azi am facut plangere contra străinilor infractori.
PS An6ra46 esti angajata la Libra ? Daca da astept sa raspunzi oficial pe mail dar poti si aici nu am nimic de ascuns.

An6ra46 a scris:

Omule... revino-ti! Ai trait degeaba 49 de ani! Din moment ce toti banii au intrat in contul tau, normal ca tu trebuie sa ii pui la loc. "Strainii" au intrat in posesia lor deoarece TU le-ai transferat banii mai departe! Sau i-ai scos pe toti si i-ai depus in alt cont/le-ai dat numerar etc.
Mie nu inselaciunea mi se pare atat de absurda, ci felul cum prezinti TU situatia! Chiar nu suni a victima! Dar asteapta sa intre DIICOT pe fir, ca atunci te rezolva ei!

ion_cristian73, utilizator