Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reducere pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reducere pensie intretinere minor

Buna ziua! Sunt divortata si am un copil minor in intretinere. Fostul meu sot s-a recasatorit, a devenit de curand din nou tata si a depus actiune in instanta pentru reducerea pensiei de intretinere a copilul nostru. Cu toate ca nici macar nu s-a dat termen in acest proces, el a decis sa micsoreze pensia la 17% din salariul lunar. Intrebarea mea este daca a procedat corect, avand in vedere ca instanta nu s-a pronuntat in acest dosar? Va multumesc!
De regula, modificarea pensiei se dispune de la data depunerii actiunii, insa intr-adevar trebuie sa astepte solutia instantei, nu sa modifice el discretionar!
Poate fi executat silit insa in ipoteza in care i se va admite actiunea va fi indrituit sa obtina intoarcerea executarii!
nu a procedat corect, numai ca e clar ca i se va accepta cererea si trebuie sa fi dat niste bani inapoi sau sa va dea mult mai putin in viitor.