Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract novatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract novatie

Un leasing financiar inheiat in 19.05.2008(un autoturism) a fost cedat in 01.12.2009, printr-un contract de novatie, unei alte societati,cu acordul societatii de leasing.
Cum inchid eu leasingul in contabilitate?
TVA-ul dedus la facturile ratelor de leasing ramane dedus,sau trebuie considerat nedeductibil ?
Amortizarea deductibila fiscal,lunar,ramane deductibila sau trebuie considerata nedeductibila la calculul impozitului pe profit ptr.tri.4 /2009 ?
Va rog,daca se poate,omonografie contabila de inregistrare a contractului de novatie.
Multumesc anticipat.
La leasing, in speta dv. este vorba pe scurt de transmiterea contractului altei persoane. Adica, o terta persoana, se subroga in drepturile si obligatiile ce va reveneau conform contractului. Altfel spus , prea ceste drepturi si obligatii. Este o operatie facuta in primul rand din interesul societatii de leasing.
Pentru firma care a cedat contractul nu mai exista niciun drept , dar SI NICIO OBLIGATIE de la data cedarii. Atunci ce faceti cu soldul lui 167 ? Dar cu soldul din 213 ?
In opinia mea lucrurile trebuie tratate ca si cum ar fi fost o simpla inchiriere.
Anulati (stornati) inregistrarea intrarii mijlocului fix : 213 = 167
Corectati platile facute in contul ratei la leasing :
167 = 404 in rosu
612 = 404 pentru inregistrarea platilor ca pe o chirie.
Restul operatiilor - dobanda, asigurarea, eventuale diferente de curs - pot ramane la fel.
Calculul amortizarii trebuie corectat, in sensul anularii acestuia.
681 = 2813 in rosu
Atentie ! Eu am trecut doar conturile din clasa 6. Dar , daca ratele provin din anii anteriori, atunci - in loc de aceste conturi - trebuie folosit contul 117.
Multumesc mult.