avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Distribuire dividende 2 asociati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Distribuire dividende 2 asociati

Buna ziua,

Am o chestiune neclara in ceea ce priveste modul de distribuire a dividendelor.
Adica, s-a incheiat AGA in oct. '22 cu repartizarea profitului la final de T3 catre ambii asociati (50/50), iar la momentul platii efective catre ei (dec. '22) in firma mai este doar 1 asociat care a cumparat 50% actiuni de la asociatul sau.
In cazul asta, in decembrie '22, cine incaseaza efectiv dividendele, ambii asociati sau doar cel ramas in firma?

Multumesc anticipat ptr raspuns.

Sorin Tiru
Ultima modificare: Miercuri, 21 Decembrie 2022
Tyru, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:41, 21 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ambii asociati pt ca e profitul facut cand erau amandoi .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizare profit Cstrut Cstrut Buna, am o nelamurire: am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010? multumesc (vezi toată discuția)
Dividende aferente profitului din 2015 PopCristi PopCristi Dividende distribuite pers fizice incepand cu 01.01.2016 se impoziteaza cu 5% asupra dividendului brut nu? Daca avem de repartizat la dividende catre o pers ... (vezi toată discuția)
Dividende lylyan lylyan Buna ziua O societate are profit la 2011 - 200000 - cat poate sa consituie dividende din aceasta suma? Multumesc (vezi toată discuția)