Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Distribuire dividende 2 asociati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Distribuire dividende 2 asociati

Buna ziua,

Am o chestiune neclara in ceea ce priveste modul de distribuire a dividendelor.
Adica, s-a incheiat AGA in oct. '22 cu repartizarea profitului la final de T3 catre ambii asociati (50/50), iar la momentul platii efective catre ei (dec. '22) in firma mai este doar 1 asociat care a cumparat 50% actiuni de la asociatul sau.
In cazul asta, in decembrie '22, cine incaseaza efectiv dividendele, ambii asociati sau doar cel ramas in firma?

Multumesc anticipat ptr raspuns.

Sorin Tiru
Tyru, utilizator
ambii asociati pt ca e profitul facut cand erau amandoi .