Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, codul muncii prevede ca salariatul sa fie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, codul muncii prevede ca salariatul sa fie de acord ...

Buna ziua, codul muncii prevede ca salariatul sa fie de acord cu detasarea?
Potrivit art. 46, alin (3) din Codul muncii, salariatul poate refuza detașarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepțional și pentru motive personale temeinice.
Mai trebuie reținut faptul că prin detașare se poate modifica și felul muncii, dar numai cu consimțământul scris al salariatului.
Detasarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an.

In mod exceptional, perioada detasarii poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 în 6 luni.

Detaşarea este obligatorie pentru salariat, pentru prima perioadă, de cel mult un an. Însă pentru prelungirea detaşării este necesar acordul său.