Forum Discuţii juridice Executare silită Pentru o suspendare provizorie mi s-a cerut o taxa de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pentru o suspendare provizorie mi s-a cerut o taxa de timbru de ...

Pentru o suspendare provizorie mi sa cerut o taxa de timbru de 1000 ron si cautiune, din motiv ca vream sa nu aman procesul de suspendare nu am contestat taxa judiciara de timbru tinand cont ca pentru o suspendare taxa ar fi de doar 50 ron , dar suspendarea mea fos respinsa cum pot sa recuperez taxa judiciara ?
Buna seara,

OUG 80/2013 prevede la art 45 cazurile generale ce pot constitui temeiuri de restituire a taxei de timbru judiciar achitate de către persoanele fizice sau juridice:
a) când taxa plătită nu era datorată;
b) când s-a plătit mai mult decât cuantumul legal;
c) când acţiunea sau cererea rămâne fără obiect în cursul procesului, ca urmare a unor dispoziţii legale;
d) când acţiunea corect timbrată a fost anulată în condiţiile 200alin. (3) din Codul de procedură civilă sau când reclamantul a renunţat la judecată până la comunicarea cererii de chemare în judecată către pârât;
e) când, în procesul de divorţ, părţile au renunţat la judecată ori s-au împăcat;
f) când contestaţia la executare a fost admisă, iar hotărârea a rămas definitivă;
g) în cazul în care instanţa de judecată se declară necompetentă, trimiţând cauza la un alt organ cu activitate jurisdicţională, precum şi în cazul respingerii cererii, ca nefiind de competenţa instanţelor române;
h) când probele au fost administrate de către avocaţi sau consilieri juridici;
i) în cazul în care participantul la proces care a fost recuzat se abţine sau dacă cererea de recuzare ori de strămutare a fost admisă;
j) în alte cauze expres prevăzute de lege.

Avand in vedere ca cazul dvs. nu se regaseste in cele prevazute de lege, taxa judiciara de timbru nu va fi restituita, din pacate.

O seara frumoasa!
Pai sa platit mai mult decat legal.Si in plus contestația la executate e in curs.
Ar fi trebuit sa formulati o cerere de reexaminare a taxei judiciare de timbru in termen. Fiind necontestata, taxa de 1000 ron ramane „buna de plata”.
Deci s-a terminat procesul am castigat iar aici am adus in vedere OUG 80/2013 b) când s-a plătit mai mult decât cuantumul legal; si mi s-a acceptat cererea mi se va restitui 950 inapoi, asadar cand nu sunteti 100 la 100 sigur pe ce spuneti numai da-ti sfaturi degeaba .