Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Microintreprindere din domeniul Horeca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Microintreprindere din domeniul Horeca

Microintreprindere din domeniul Horeca : poate ramane la acelasi sistem de impozitare incepand cu 2023,fara a indeplini niciuna din conditiile regimului optional,chiar daca nu a aplicat sistemul privind impozitul specific?

Nelamuririle cu privire la S.C. din domeniul Horeca reprezinta o provocare pentru contabili. Orice SC tip Horeca poate aplica sistemul optional de microintreprindere sau doar acele societati care au aplicat impozitul specific?
Multumesc frumos
Orice firma cu cod CAEN de HORECA poate opta pt micro fara sa indeplineasca conditiile ca la restul firmelor . ( incepand cu 01.01.2023 )